Co powinieneś wiedzieć o sprawozdaniach finansowych?

piątek, 3 Lipiec 2015 w kategorii Spółka z o. o.

Obowiązek złożenia rocznego sprawozdania finansowego mają zarówno osoby prawne, jak i jednostki nieposiadające osobowości prawnej, które stosują w pełnym zakresie przepisy ustawy o rachunkowości.

Kto zobowiązany jest do złożenia sprawozdania finansowego?

Do złożenia rocznego sprawozdania finansowego zobowiązana jest zawsze spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka komandytowo-akcyjna oraz spółka komandytowa. Natomiast spółka jawna i partnerska pod ściśle określonymi warunkami.

Zgodnie z art. 2 ustępem 2 ustawy o rachunkowości przepisy tejże ustawy stosuje się do spółek partnerskich oraz do spółek jawnych osób fizycznych, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej 1 200 000 euro. W takim wypadku spółki te są zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych i tym samym do sporządzenia sprawozdania finansowego. Natomiast jeżeli wspólnikami spółki jawnej są osoby prawne, spółka ta zawsze prowadzi księgi rachunkowe.

Co składa się na sprawozdanie finansowe i kto je sporządza (na podstawie spółki z o.o.)?

Sprawozdanie finansowe składa się z trzech elementów: bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej. Informacja dodatkowa obejmuje wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia.

Obowiązek sporządzenia sprawozdania finansowego spoczywa na kierowniku jednostki zgodnie z art. 49 ustawy o rachunkowości. W spółce z o.o. obowiązek ten spoczywa na zarządzie aktualnym na dzień sporządzania sprawozdania. Ponadto zarząd sporządza sprawozdanie z działalności spółki, które jest podsumowaniem działalności w danym roku obrotowym i stanowi uzupełnienie informacji o spółce zawartych w sprawozdaniu finansowym (dotyczy wszystkich spółek kapitałowych i spółki komandytowo-akcyjnej).

Sprawozdanie finansowe spółki z o.o. w ściśle określonych przypadkach podlega badaniu biegłego rewidenta (art. 64 ust 1 pkt 4 ustawy o rachunkowości).

Jeżeli w spółce powołana została Komisja Rewizyjna lub Rada Nadzorcza sprawozdanie finansowe podlega także ocenie tych organów.

Zatwierdzenia sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z działalności zarządu dokonuje zgromadzenie wspólników na zwyczajnym zgromadzeniu, podejmując uchwałę bezwzględną większością głosów. W związku z tym sprawozdanie finansowe powinno zostać udostępnione wspólnikom co najmniej 15 dni przed ich zgromadzeniem. Wspólnicy nie tylko podejmują uchwałę o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, ale także podejmują decyzję o podziale zysku lub pokryciu straty, o czym pisaliśmy w tym artykule.

Sprawozdanie finansowe spółki wraz ze sprawozdaniem zarządu i protokołem ze zgromadzenia wspólników zatwierdzającym sprawozdanie należy złożyć w KRS jako załączniki do formularza KRS-Z30. Po złożeniu dokumentów i zatwierdzeniu ich przez sąd następuje wpis wzmianki o złożeniu rocznego sprawozdania finansowego. Spółka ponosi koszt opłaty do KRS w wysokości 40 zł, a także opłaty za ogłoszenie w MSiG w wysokości 100 zł.

Sprawozdanie finansowe spółka składa również do urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę spółki.
Tak naprawdę cała procedura wygląda podobnie także w innych spółkach. Zmienia się jedynie organ odpowiedzialny za sporządzenie sprawozdania finansowego czy organ zatwierdzający (np.: w spółce jawnej są to wszyscy wspólnicy, w spółce komandytowej – sprawozdanie finansowe sporządzają komplementariusze uprawnieni do reprezentacji spółki, a zatwierdzają je wszyscy wspólnicy).

Jakie terminy obowiązują przy sporządzaniu sprawozdania finansowego?

Sprawozdanie finansowe należy sporządzić w terminie 3 miesięcy od dnia bilansowego, czyli dnia zamknięcia roku obrotowego spółki. Sprawozdanie finansowe sporządza osoba prowadząca księgi rachunkowe.

Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników natomiast musi odbyć się w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego. Ponieważ u większości podmiotów rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, przyjmuje się, że sprawozdanie finansowe sporządza się do końca marca, a zgromadzenie wspólników musi odbyć się do końca czerwca.

Na złożenie wyżej wymienionych dokumentów w KRS podmioty zobowiązane do sporządzenia sprawozdania mają 15 dni od dnia odbycia zgromadzenia wspólników i 10 dni na złożenie ich do Urzędu Skarbowego.

Informacje przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu zapisów art. 66. Kodeksu Cywilnego (Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.) i nie dotyczą sprzedaży podmiotów, o których mowa w art. 151 KSH (Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych).

SłabyPrzeciętnyDobryBardzo dobryDoskonały! (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Sprawdź jak możemy Ci pomóc w rozwijaniu firmy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysław Boruch

Dyrektor Zarządzający

Wypełnij - odpowiemy błyskawicznie

Oświadczam że zapoznałem się z polityką prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzaniem moich danych osobowych na warunkach i w celach w niej określonych.więcej

Dane będą wykorzystane wyłącznie do kontaktu w sprawie usług.