Wady i zalety siedziby spółki w wirtualnym biurze

Gdy zakładamy spółkę, często zastanawiamy się, jakie miejsce wybrać na jej siedzibę. Ciekawą alternatywą może być usługa wirtualnego biura. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?

Wirtualne biuro to usługa polegająca na udostępnieniu adresu spółce przez inną firmę do celów rejestrowych tej spółki, a także jako adres korespondencyjny. Najczęściej w tym samym miejscu możemy wynająć także biuro rozliczane w trybie godzinowym i salę konferencyjną na spotkania z klientami.

Zalety Obniżenie kosztów działalności

Zaletą wirtualnego biura jest obniżenie kosztów działalności. Przedsiębiorca otrzymuje adres do rejestracji firmy, nie ponosząc przy tym kosztów za wynajem całego biura. Nie ponosi też początkowych kosztów urządzenia biura czy wysokich kaucji. Korzystając z usługi wirtualnego biura, redukuje również koszty związane z zatrudnianiem pracowników sekretariatu (nie ma zobowiązań wobec etatowego pracownika). Nie musi szukać zastępstw pracownika w trakcie urlopów i zwolnień lekarskich. Nie ma również potrzeby utrzymywania niewykorzystywanej powierzchni biurowej ani ponoszenia kosztów administracyjnych związanych z utrzymaniem biura (tj. prąd, drobne naprawy, artykuły eksploatacyjne). Oczywiście za usługę wirtualnego biura również trzeba zapłacić, jednak jest to ułamek kosztu wynajmu własnego lokalu. Opłata uzależniona jest od zakresu usługi, jaką użyczająca firma będzie wykonywała dla swojego klienta. Ceny kształtują się od około 200 zł za wynajęcie adresu oraz obsługę korespondencji do około 400 zł za bardziej rozszerzone usługi jak np. użyczenie indywidualnego numeru telefonu czy obsługa połączeń przychodzących.

Oszczędność czasu

Personel wirtualnego biura zajmuje się także obsługą administracyjną firmy. Podczas, gdy przedsiębiorca poświęca się rozwojowi własnego biznesu, pracownicy wirtualnego biura odbierają przychodzącą korespondencję, a następnie skanują odebrane dokumenty i wysyłają je poprzez e-mail do wynajmującego biuro. Dzięki temu klient jest zawsze na bieżąco. Wirtualne biuro może również udostępnić wynajmującemu przypisany do jego firmy numer telefonu stacjonarnego oraz faksu oraz co więcej, zapewnić obsługę tego numeru w celu komunikacji z klientami czy partnerami. Profesjonalne firmy zapewniają także szeroko pojęte usługi asystenckie. Przedsiębiorca skupia się na kluczowych kwestiach związanych z zarządzaniem firmą, a personel wirtualnego biura załatwia pilne sprawy w Urzędach czy dokonuje niezbędnych rezerwacji.

Pozytywny wizerunek

Poprzez rejestrację spółki pod reprezentacyjnym i rozpoznawalnym adresem firma wzbudza większe zaufanie wśród partnerów i kontrahentów. Fizyczne wynajęcie biura w centrum miasta może być poza zasięgiem początkującego przedsiębiorcy, a dzięki usłudze lokalnego biura może posiadać prestiżową lokalizację za stosunkowo niewielkie pieniądze. Pozwoli to na podniesienie renomy spółki i umożliwi zdobywanie nowych klientów poprzez zwiększenie wiarygodności oraz dogodny dojazd do biura. Informacje o adresie przedsiębiorca może zamieszczać na swojej stronie internetowej, na wizytówkach, w ogłoszeniach i w korespondencji z urzędami.

Elastyczność

Ogromną zaletą wirtualnego biura jest elastyczność takiego rozwiązania. Przedsiębiorca może korzystać z komfortowo urządzonych gabinetów biurowych, bogato wyposażonych sal konferencyjnych, miejsc pracy na przestrzeni coworkingowej oraz usług dodatkowych jak reprezentacja w urzędach, obsługa księgowa czy usługi asystenckie tylko wtedy, kiedy tego potrzebuje. Firmy wprowadzają bowiem rozliczanie w systemie godzinowym. Tym samym można wynająć biuro w celu spotkań z klientami czy partnerami albo salę konferencyjną na spotkanie biznesowe czy szkolenie tylko wtedy, kiedy ma się taką potrzebę i zapłacić tylko za konkretne godziny ich wynajmowania.

Brak wad

Czy usługa wirtualnego biura ma jakieś wady? Dla tych firm, których pracownicy są mobilni i pracują zdalnie, a z fizycznej powierzchni biurowej potrzebują skorzystać tylko od czasu do czasu, wirtualne biuro nie ma wad. W związku z tym usługę tą w szczególności można polecić szczególnie tym przedsiębiorcom, którzy pracują samodzielnie w domach, jeżdżąc ze spotkania na spotkanie. Wirtualne biuro jest też idealnym rozwiązaniem dla międzynarodowych korporacji i krajowych firm chcących otworzyć odział w nowym kraju lub mieście. Jednak nie tylko. Wirtualne biuro to także rozwiązanie dla tych wszystkich, którym nie tylko zależy na redukcji kosztów związanych z prowadzeniem firmy, ale również na budowaniu pozytywnego wizerunku już od początku jej istnienia.

Sprawdź ofertę wirtualnego biura w McCarthy & Taggart Group

Informacje przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu zapisów art. 66. Kodeksu Cywilnego (Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.) i nie dotyczą sprzedaży podmiotów, o których mowa w art. 151 KSH (Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych).

SłabyPrzeciętnyDobryBardzo dobryDoskonały! (3 votes, average: 4,67 out of 5)

Sprawdź jak możemy Ci pomóc w rozwijaniu firmy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysław Boruch

Dyrektor Zarządzający

Wypełnij - odpowiemy błyskawicznie

Oświadczam że zapoznałem się z polityką prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzaniem moich danych osobowych na warunkach i w celach w niej określonych.więcej

Dane będą wykorzystane wyłącznie do kontaktu w sprawie usług.