Anulowanie faktur krok po kroku

środa, 28 Czerwiec 2017 w kategorii Podatki

Pewnie niejednokrotnie niejednemu przedsiębiorcy zdarzyło się popełnić błąd przy wystawianiu faktur. Czy fakturę z błędem można anulować czy konieczne będzie wystawienie faktury korygującej?

W ustawie o VAT nie występuje takie pojęcie jak anulowanie faktury. Jedynie określone są przypadki, w których przedsiębiorca ma obowiązek wystawienia noty lub faktury korygującej.

Czy to oznacza, że anulowanie faktury jest niemożliwe?

Organy podatkowe dopuszczają możliwość anulowania niepotrzebnie wystawionej faktury w przypadku spełnienia określonych warunków.

Zgodnie z interpretacją dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 24 lutego 2010 r. (IPPP2/443-17/10-2/MM): „Dopuszczalne jest anulowanie dokumentów (oryginału i kopii faktury) w przypadku, gdy nie zostały one jeszcze wprowadzone do obiegu prawnego. Dokumenty tych operacji księgowej opatrzone odpowiednią adnotacją powinny być zachowane w dokumentach Wnioskodawcy, bez konieczności wprowadzania ich do ewidencji i wykazywania wynikających z nich kwot w deklaracji VAT.”

Z interpretacji wynika, że anulowanie faktury będzie możliwe tylko wtedy, gdy zostaną spełnione łącznie następujące warunki:

– faktura dokumentuje czynność niedokonaną,

– nie wprowadzono faktury do obrotu prawnego.

Pierwszy warunek oznacza, że nie doszło jeszcze do wykonania usługi czy dostarczenia, wydania towaru – nic się jeszcze nie wydarzyło. Taka sytuacja jest możliwa wtedy, gdy faktura dokumentuje pewną czynność przed jej wystąpieniem, która to czynność ostatecznie nie dochodzi do skutku.

Natomiast drugi warunek oznacza, że faktura nie została doręczona jeszcze kontrahentowi – wystawca musi posiadać zarówno oryginał, jak i kopię faktury. Np. błąd zobaczyliśmy w programie księgowym zanim mailowo wysłaliśmy fakturę do kontrahenta.

Przykład

Sprzedawca prowadzi sprzedaż wysyłkową. Sprzedawca wysyła towar za pobraniem wraz z wystawioną fakturą. Adresat nie odbiera zamówienia i towar wraz z fakturą wraca do sprzedawcy. W takim wypadku czynność określona na fakturze nie została dokonana, a faktura nie została wprowadzona do obrotu prawnego, ponieważ kontrahent jej nie odebrał. Istnieje zatem możliwość jej anulowania.

Jak anulować fakturę?

Na obu egzemplarzach faktury należy umieścić adnotację „anulowano” wraz z podaniem daty anulowania oraz podpisem osoby uprawnionej do wystawienia tej faktury, a następnie przekreślić dokumenty. Opcjonalnie można dopisać powód anulowania. Dzięki temu mamy pewność, że faktura nie zostanie wykorzystana w przyszłości. Anulowane faktury należy przechowywać, by zachować ciągłość numeracji. Anulowane faktury nie podlegają ewidencji.

Błędy na fakturze

Jak widać powyżej, fakturę można anulować wtedy, gdy dokumentuje czynność niedokonaną. Zatem błędów na fakturze (błędne dane lub wartości), która dokumentuje czynność dokonaną, nie da się naprawić jej anulowaniem. Korekty takich błędów dokonuje się poprzez wystawienie noty bądź faktury korygującej, w zależności od kategorii błędu.

Fakturę należy skorygować (do zera) również wtedy, gdy udokumentowanie na niej zdarzenie nie doszło do skutku, ale trafiła już ona do obrotu prawnego.

Anulowanie faktury a korekta VAT

Co istotne, jeżeli anulowana faktura została już przez przedsiębiorcę ujęta w deklaracji VAT za dany okres rozliczeniowy, to podatnik może sporządzić korektę tej deklaracji w momencie anulowania faktury i obniżyć tym samym kwotę podatku do zapłaty.

Pamiętajmy, że anulowanie faktury powinno być procedurą wyjątkową. Możemy z niej skorzystać jedynie wtedy, gdy faktura dokumentuje świadczenie usługi czy dostarczenie towaru, które ostatecznie nie nastąpiło oraz gdy faktura nie została jeszcze odebrana przez naszego kontrahenta.

 

Informacje przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu zapisów art. 66. Kodeksu Cywilnego (Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.) i nie dotyczą sprzedaży podmiotów, o których mowa w art. 151 KSH (Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych).

SłabyPrzeciętnyDobryBardzo dobryDoskonały! (2 votes, average: 5,00 out of 5)

Sprawdź jak możemy Ci pomóc w rozwijaniu firmy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysław Boruch

Dyrektor Zarządzający

Wypełnij - odpowiemy błyskawicznie

Oświadczam że zapoznałem się z polityką prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzaniem moich danych osobowych na warunkach i w celach w niej określonych.więcej

Dane będą wykorzystane wyłącznie do kontaktu w sprawie usług.