Czy jedyny wspólnik w spółce z o.o. może być jednocześnie jedynym członkiem zarządu tej spółki?

piątek, 5 Czerwiec 2015 w kategorii Spółka z o. o.

Nie budzi wątpliwości, że w spółce z o.o. wszystkie udziały objąć może jeden wspólnik. Wspólnikiem tym może być zarówno osoba fizyczna, jak i prawna. Jedyne ograniczenie wynika z art. 151 § 2 k.s.h., który stanowi, że spółka z o.o. nie może być zawiązana wyłącznie przez inną jednoosobową spółkę z o.o.

Istnienie jednoosobowego zarządu również nie budzi wątpliwości. Zgodnie z art. 201 § 2 k.s.h. zarząd może składać się z jednego lub większej liczby członków. Pytanie brzmi, czy jedyny wspólnik spółki z o.o. może być jednocześnie jedynym członkiem zarządu tej spółki.

W spółce z o.o. zgromadzenie wspólników jest organem uchwałodawczym. Z kolei zarząd spółki z o.o. prowadzi jej sprawy i reprezentuje ją. W sytuacji, gdy jedyny wspólnik działający jako jednoosobowe zgromadzenie wspólników dokonuje czynności prawnej ze spółką, która reprezentowana jest przez zarząd dokonuje czynności prawnej z samym sobą. Czy taka sytuacja jest prawnie możliwa?

Powstanie spółki z o.o.

Z chwilą zawarcia umowy spółki z o.o. powstaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji. Nie ma przeszkód, by jedyny członek zarządu (który byłby jednocześnie jedynym wspólnikiem) reprezentował spółkę w postępowaniu rejestrowym. Sytuacja jednak komplikuje się, gdy jedyny wspólnik chce skutecznie dokonywać czynności prawnych na etapie spółki w organizacji także poza postępowaniem rejestrowym. Art. 162 k.s.h. bowiem stanowi, że w spółce jednoosobowej w organizacji jedyny wspólnik nie ma prawa reprezentowania spółki. Kwestią sporną jest, czy problem ten rozwiązuje powołanie jedynego wspólnika do pełnienia funkcji członka zarządu. Istnieje bowiem pogląd (dominujący), że nawet w takiej konfiguracji jedyny wspólnik nie może reprezentować spółki z o.o. w organizacji. Omówienie tego zagadnienia wykracza jednak poza ramy tego artykułu.

Powołanie zarządu

Członkowie zarządu są wybierani uchwałą zgromadzenia wspólników, chyba że umowa spółki przewiduje inaczej. W opisywanej sytuacji jedyny wspólnik powołuje na członka zarządu samego siebie. Jak zatem poprawnie podjąć powyższą uchwałę? Zgodnie z art. 156 k.s.h. jedyny wspólnik wykonuje wszystkie uprawnienia przysługujące zgromadzeniu wspólników. W tym zakresie zatem nic się nie zmienia, a przepisy dotyczące zgromadzenia wspólników w wieloosobowej spółce z o.o. stosuje się odpowiednio. Nie ma zatem prawnych przeszkód, by jedyny wspólnik, który działa jako zgromadzenie wspólników, powołał na członka zarządu samego siebie. Jedyną różnicą jest fakt, że nie będzie miał tutaj zastosowanie art. 247 § 2 k.s.h., który m.in.: stanowi, że wybór członków zarządu powinien zostać przeprowadzony w głosowaniu tajnym.

Stosunki między spółką a członkiem zarządu

Zasadą jest, że w umowie pomiędzy spółką a członkiem zarządu spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników. Tak samo przedstawia się reprezentacja w sporze pomiędzy spółką a członkiem zarządu (art. 210 § 1 k.s.h.). Zatem nawet w przypadku wieloosobowego zarządu, umowa pomiędzy spółką a jednym z członków zarządu nie może być zawarta np.: przez drugiego członka zarządu. Co rozumieć przez umowę pomiędzy spółką a członkiem zarządu? Zakres takich umów jest bardzo szeroki, może być to np.: umowa o pracę, umowa cywilnoprawna czy umowa pożyczki.

Jednak w przypadku, gdy jedyny wspólnik jest zarazem jedynym członkiem zarządu powyższy zapis nie ma zastosowania. W takiej sytuacji czynność prawna między tym wspólnikiem a reprezentowaną przez niego spółką bezwzględnie wymaga formy aktu notarialnego (art. 210 § 2 k.s.h.). Ponadto o dokonaniu czynności prawnej między jedynym wspólnikiem a spółką notariusz każdorazowo zawiadamia sąd rejestrowy, przesyłając wypis aktu notarialnego. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że odmiennie do § 1 art. 210 k.s.h. ustawodawca nie ustanawia wymogu zachowania formy aktu notarialnego jedynie do umów, a do wszelkich czynności prawnych pomiędzy spółką a jedynym wspólnikiem.

Pełnienie funkcji jedynego członka zarządu w spółce, w której jest się także jedynym wspólnikiem daje pełną kontrolę nad działaniami spółki. Może jednak nastręczać pewnych problemów praktycznych.

Informacje przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu zapisów art. 66. Kodeksu Cywilnego (Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.) i nie dotyczą sprzedaży podmiotów, o których mowa w art. 151 KSH (Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych).

SłabyPrzeciętnyDobryBardzo dobryDoskonały! (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Sprawdź jak możemy Ci pomóc w rozwijaniu firmy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysław Boruch

Dyrektor Zarządzający

Wypełnij - odpowiemy błyskawicznie

Oświadczam że zapoznałem się z polityką prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzaniem moich danych osobowych na warunkach i w celach w niej określonych.więcej

Dane będą wykorzystane wyłącznie do kontaktu w sprawie usług.