Czy nabycie udziałów poniżej wartości rynkowej generuje przychód podlegający opodatkowaniu?
Czy jeżeli podatnik nabędzie udziały poniżej ich wartości rynkowej, to powstanie po jego stronie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem PIT? Jeżeli tak, to w jakim momencie?
Odpowiedzi na to pytanie udziela m.in. interpretacja indywidualna z dnia 30 marca 2023 r., w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.85.2023.1.PSZ, stwierdził, że nabycie udziałów w spółce z o.o. po cenie niższej niż ich wartość rynkowa nie spowoduje powstania po stronie nabywającego w momencie ich nabycia przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przychód podatkowy powstanie dopiero w momencie zbycia tych udziałów. Kosztem uzyskania przychodów będą wydatki faktycznie poniesione na nabycie udziałów.
Przedmiot wniosku
Wnioskodawca, będący osobą fizyczną, zwrócił się, we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, m.in. z pytaniem: czy nabycie przez niego udziałów w spółce za cenę niższą niż rynkowa kreowałoby powstanie u niego przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w szczególności przychodu z tytułu otrzymania częściowo nieopłatnego świadczenia? Innymi słowy, czy nadwyżka pomiędzy wartością rynkową nabywanych udziałów a poniesionymi przez wnioskodawcę wydatkami na ich nabycie podlegałaby opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w momencie ich nabycia?
Uzasadnienie
Organ podatkowy nadmienił, że pojęcie przychodu wiąże się z przysporzeniem majątkowym po stronie podatnika, z wartością wchodzącą do jego majątku. Za przychód mogą być uznane tylko takie świadczenia, które zostały przez podatnika otrzymane, a więc które stanowią dla niego rzeczywiste i definitywne przysporzenie majątkowe.
Charakter praw majątkowych, jakimi są udziały, powoduje natomiast, że sam fakt ich nabycia po cenie niższej niż rynkowa nie stanowi jeszcze sam w sobie realnego przysporzenia majątkowego. Z powyższego wynika, że opodatkowanie przysporzenia w postaci nadwyżki pomiędzy wartością rynkową udziałów nabytych a wydatkami na ich nabycie powinno nastąpić dopiero w momencie ich odpłatnego zbycia.
Dochodem z odpłatnego zbycia udziałów – opodatkowanym 19% podatkiem dochodowym – jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów (cena) a kosztami uzyskania przychodów (wydatki poniesione na uprzednie nabycie udziałów). Poczynione wydatki (również poniżej cen rynkowych) mogą być więc uznane za koszt uzyskania przychodów dopiero przy ustalaniu dochodu w momencie odpłatnego zbycia tych udziałów.
Okoliczność, że udziały zostały objęte w wartości niższej niż rynkowa, znajdzie odzwierciedlenie przy ustalaniu wysokości dochodu w przypadku odpłatnego zbycia tych udziałów. W takim wypadku niższy będzie koszt uzyskania przychodów, a więc w konsekwencji nastąpi zwiększenie podstawy opodatkowania i wyższy podatek dochodowy. Tak więc korzyść, którą uzyskuje podatnik w postaci nabycia udziałów po wartości niższej niż ich wartość rynkowa, zostanie uwzględniona przy opodatkowaniu, przy sprzedaży nabytych udziałów.
Podsumowanie
Z uwagi na powyższe, nabycie udziałów w spółce z o.o. po cenie niższej niż ich wartość rynkowa nie spowoduje powstania po strony nabywającego w momencie ich nabycia przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przychód podatkowy powstanie dopiero w momencie zbycia tych udziałów. Kosztem uzyskania przychodów będą wydatki faktycznie poniesione na nabycie udziałów.
Informacje przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu zapisów art. 66. Kodeksu Cywilnego (Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.) i nie dotyczą sprzedaży podmiotów, o których mowa w art. 151 KSH (Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych).
Sprawdź jak możemy Ci pomóc w rozwijaniu firmy
Gotowe spółki
Oferujemy spółki akcyjne, komandytowe czy spółki z licencją na spedycję. Gwarantujemy notarialnie brak długów i zobowiązań oferowanych spółek. Rozpocznij działalność już w ciągu 1 dnia!
od 1 490 złKsięgowość
Doświadczony zespół księgowych i doradców podatkowych zajmie się obsługą podatkową i kadrowo-płacową Twojej spółki. Dodatkowo otrzymasz darmowy program do fakturowania.
od 250 zł miesięcznieSiedziba dla firmy
Korzystając z usługi wirtualnego biura będziesz mógł pozostawić siedzibę spółki w naszej, prestiżowej lokalizacji a nasz personel zajmie się Twoją korespondencją i obsługą telefoniczną.
od 237 zł miesięczniePrzemysław Boruch
Dyrektor Zarządzający
- Obsługuję klientów w sieci oddziałów na terenie całej Polski
- +48 22 100 59 71 w dni robocze 8:30 –16:30
Dodaj komentarz