Czy pieczątka firmowa to obowiązek przedsiębiorcy?

środa, 17 Styczeń 2018 w kategorii Inne

Wystawienie i odbiór faktury, podpisanie umowy, złożenie deklaracji – przy tych i innych czynnościach przedsiębiorca często proszony jest o użycie pieczątki firmowej. Jednak czy posiadanie pieczątki to obowiązek czy prawo przedsiębiorcy?

Brak przepisu określającego obowiązek

Z jednej strony brak w polskim prawie ogólnego przepisu nakładającego wprost na przedsiębiorców dokonujących określonych czynności w relacjach z organami administracji publicznej obowiązek posiadania i posługiwania się pieczątką.

Przepisy wskazują jedynie, jakich danych do oznaczania przedsiębiorstwa używać. Przedsiębiorca wpisany do CEiDG jest obowiązany umieszczać w oświadczeniach pisemnych, zamówieniach handlowych, korespondencji w zakresie swojej działalności skierowanej do klientów, partnerów biznesowych i organów administracji, numer identyfikacji podatkowej (NIP) oraz posługiwać się tym numerem w obrocie prawnym i gospodarczym.

Dodatkowo ustawa o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca oferujący towary lub usługi jest obowiązany do podania w ofercie co najmniej następujących danych: firmy przedsiębiorcy, numeru NIP oraz siedziby i adresu przedsiębiorcy.

Za nieposługiwanie się odpowiednią ilością danych przedsiębiorca może zostać ukarany grzywną w wysokości do 5.000 złotych.

Druki, formularze, oświadczenia

Z drugiej jednak strony o umieszczaniu pieczątek stanowią niektóre akty normatywne określające wzory dokumentów, druków i formularzy, które przedsiębiorca składa organom administracji publicznej.

Na wielu drukach urzędowych znajduje się rubryka o tytule: podpis i pieczęć przedsiębiorcy. Z tego powodu nierzadko urzędy skarbowe wymuszają na przedsiębiorcy używanie pieczątki, a jej brak wydłuża postępowanie administracyjne, a niekiedy skutkuje nawet wydaniem odmowy załatwienia sprawy przez organ. Pamiętajmy jednak, że nie ma podstawy prawnej nakładającej na przedsiębiorcę obowiązek posiadania pieczęci, zatem wystarczający powinien być podpis przedsiębiorcy, ewentualnie złożenie oświadczenia o nieposiadaniu pieczęci.

Z uwagi na tę rozbieżność, Ministerstwo Rozwoju zapowiedziało zmianę obecnie obowiązujących formularzy i druków w tym zakresie.

Zaznaczmy jednak, że nawet obecnie brak opatrzenia konkretnego formularza pieczęcią nie powinien wywoływać negatywnych następstw dla składającego.

Co powinna zawierać pieczątka?

Mając na uwadze powyższe, na pieczątce warto zawrzeć:

– pełną nazwę firmy przedsiębiorcy (zgodnie z przepisami nazwa zawiera imię i nazwisko przedsiębiorcy),

– numer NIP,

– numer REGON,

– dane adresowe siedziby (miejsce zamieszkania przedsiębiorcy/adres prowadzenia działalności),

– numer telefonu kontaktowego,

– adres e-mail.

Pieczątka może być zatem ułatwieniem dla przedsiębiorcy. Powinna zawierać te dane, o które jesteśmy najczęściej proszeni. Zamiast ręcznie wpisywać za każdym razem wszystkie niezbędne informacje, wystarczy że przedsiębiorca odbije pieczątkę.

Choć posiadanie pieczątki nie jest formalnie obowiązkiem przedsiębiorcy, to jej wyrobienie nie jest kosztowne, a na pewno upraszcza i przyspiesza załatwienie spraw w urzędach czy bankach. Dodatkowo odbita pieczątka uwiarygodnia dokumenty.

Informacje przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu zapisów art. 66. Kodeksu Cywilnego (Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.) i nie dotyczą sprzedaży podmiotów, o których mowa w art. 151 KSH (Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych).

SłabyPrzeciętnyDobryBardzo dobryDoskonały! (Oceń pierwszy!)

Sprawdź jak możemy Ci pomóc w rozwijaniu firmy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysław Boruch

Dyrektor Zarządzający

Wypełnij - odpowiemy błyskawicznie

Oświadczam że zapoznałem się z polityką prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzaniem moich danych osobowych na warunkach i w celach w niej określonych.więcej

Dane będą wykorzystane wyłącznie do kontaktu w sprawie usług.