Czym jest profil zaufany?

środa, 6 Marzec 2019 w kategorii Jednoosobowa działalność gospodarcza, Inne

Dzięki profilowi zaufanemu przedsiębiorca ma możliwość potwierdzenia swojej tożsamości w systemach administracji publicznej. Profil zaufany działa jak odręczny podpis, za jego pomocą przedsiębiorca ma możliwość złożenia przez Internet podań, wniosków, deklaracji.

Profil zaufany jest narzędziem, które pozwala przedsiębiorcy na załatwienie większości spraw urzędowych, w tym związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, online, bez wychodzenia z domu. Dzięki profilowi zaufanemu przedsiębiorca ma możliwość potwierdzenia swojej tożsamości w Internecie i podpisania elektronicznych dokumentów za pomocą podpisu zaufanego. Podpis zaufany to podpis elektroniczny do podpisywania podań i wniosków składanych do podmiotów publicznych.

Posiadanie profilu zaufanego jest bezpłatne. Profil zaufany jest gotowy do użycia natychmiast po jego potwierdzeniu w punkcie potwierdzającym lub przez Internet.

W jakich urzędach załatwię sprawy za pomocą profilu zaufanego?

Profil zaufany pozwala na wnoszenie do urzędów i instytucji publicznych podań, wniosków, skarg, opłat i deklaracji drogą elektroniczną. Za jego pomocą można załatwić sprawę m.in. w następujących serwisach administracji publicznej:

– ePUAP czyli na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (przedsiębiorca może za jej pomocą złożyć np. odwołanie od decyzji administracyjnej);

– PUE ZUS czyli na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (przedsiębiorca może złożyć za jej pomocą np. wnioski do ZUS);

– CEIDG czyli Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (tutaj można złożyć wniosek o wpis do CEIDG, wniosek o zmianę wpisu, zawiesić lub wznowić działalność);

– obywatel.gov.pl.

Mając na uwadze powyższe, profil zaufany daje możliwość złożenia dokumentów do urzędu gminy (miasta, powiatu), urzędu skarbowego, ZUS czy urzędu pracy.

W jaki sposób mogę założyć profil zaufany?

Przedsiębiorca może założyć profil zaufany przez Internet – wniosek o założenie profilu zaufanego przedsiębiorca wysyła automatycznie przez Internet na stronie profilu zaufanego lub stronie ePUAP, gdy rejestruje konto. Tak założony profil należy następnie potwierdzić. Jeszcze do niedawna potwierdzenie założonego profilu zaufanego możliwe było jedynie osobiście w wybranym punkcie potwierdzającym (różne urzędy i banki – ich pełna lista znajduje się pod tym linkiem) lub przez Internet – jeśli przedsiębiorca posiadał kwalifikowany podpis elektroniczny. Obecnie założenie profilu zaufanego przedsiębiorca może potwierdzić również online za pośrednictwem bankowości elektronicznej (jeśli przedsiębiorca posiada internetowe konto bankowe, które oferuje usługę potwierdzania profilu zaufanego m.in. w Alior Bank, PKO BP, ING BŚ, Millennium, mBank, Pekao).

Kiedy mogę założyć profil zaufany?

Profil zaufany przedsiębiorca może założyć w dowolnym momencie.

Ile ważny jest profil zaufany?

Profil zaufany jest ważny przez 3 lata, przy czym można go przedłużyć przez ePUAP.

Profil zaufany jest bezpłatny, dlatego stanowi alternatywę dla płatnego podpisu kwalifikowanego, którym również można posługiwać się w Internecie do potwierdzania swojej tożsamości. Dzięki profilowi zaufanemu przedsiębiorca nie musi iść do urzędu, by złożyć papierowy wniosek, ani też nie musi wysyłać go pocztą. Nie ograniczają go też godziny pracy urzędu.

SłabyPrzeciętnyDobryBardzo dobryDoskonały! (Oceń pierwszy!)

Sprawdź jak możemy Ci pomóc w rozwijaniu firmy

Przemysław Boruch

Dyrektor Zarządzający

Wypełnij - odpowiemy błyskawicznie

Oświadczam że zapoznałem się z polityką prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzaniem moich danych osobowych na warunkach i w celach w niej określonych.więcej

Dane będą wykorzystane wyłącznie do kontaktu w sprawie usług.