Ile kosztuje prowadzenie działalności gospodarczej?

środa, 18 Październik 2017 w kategorii Jednoosobowa działalność gospodarcza

Choć rejestracja firmy w CEIDG jest darmowa, to dalsze prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z pewnymi wydatkami. Wyróżniamy wśród nich przymusowe opłaty administracyjno-skarbowe oraz bieżące koszty prowadzenia firmy uzależnione od rodzaju działalności.

Składki ZUS

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z regularnym odprowadzaniem składek na ubezpieczenia społeczne tj. ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe, a także na ubezpieczenie zdrowotne. Dla wielu potencjalnych przedsiębiorców jest to główna przeszkoda w rozpoczęciu własnej działalności. Pamiętajmy jednak, że osoba zatrudniona na umowę o pracę również odprowadza składki ZUS, tylko robi to za nią pracodawca. O tym, ile wynoszą składki ZUS w 2017 r. pisaliśmy w artykule pod tym linkiem. Dla przypomnienia: przedsiębiorcy dopiero rozpoczynający działalność opłacają składki ZUS na preferencyjnych zasadach – w 2017 r. ich wysokość wynosi 487,90 złotych. Po 2 latach działalności wysokość składek wzrasta i w 2017 r. wynosi 1.172,56 złotych.

Warto również wspomnieć o tym, że osoba, która jest już zatrudniona, rozpoczynająca działalność gospodarczą, opłaca jedynie składkę zdrowotną ZUS w wysokości 297,28 zł miesięcznie (9% podstawy wymiaru składki). Pozostałe składki opłaca za przedsiębiorcę pracodawca.

Pamiętajmy również o tym, że składka zdrowotna pomniejsza podatek dochodowy.
Mianowicie podatek dochodowy możemy pomniejszyć o 7,75% podstawy wymiaru składki zdrowotnej tj. o około 256 zł.

Podatek dochodowy

Kolejnym ponoszonym przez przedsiębiorcę comiesięcznym kosztem jest podatek dochodowy. Jego wysokość uzależniona jest oczywiście od uzyskanego przez przedsiębiorcę dochodu oraz od wybranej formy opodatkowania (zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt, karta podatkowa). Przedsiębiorca ma obowiązek wpłacać do urzędu skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy – miesięcznie lub kwartalnie – w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po zakończonym okresie rozliczeniowym. O tym jak obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy (przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych), pisaliśmy tutaj.

Podatek VAT

Przedsiębiorca, który zarejestrował się do VAT, ma również obowiązek odprowadzania do urzędu skarbowego podatku VAT. Na podstawie zapisów w rejestrach zakupów i sprzedaży przedsiębiorca opłaca podatek VAT do 25. dnia miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym (miesiącu lub kwartale).

Księgowość

Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na skorzystanie z pomocy przy prowadzeniu księgowości, może np. zatrudnić dedykowaną księgową lub podpisać umowę z biurem rachunkowym. W zależności od wybranej formy prowadzenia księgowości różny będzie koszt, jaki będzie musiał ponieść przedsiębiorca. Przy podpisaniu umowy z biurem rachunkowym koszty rozpoczynają się od około 100 złotych miesięcznie.

Opłaty za lokal

Działalność gospodarczą przedsiębiorca może zarejestrować we własnym mieszkaniu, wynająć nowy lokal lub skorzystać z usługi wirtualnego biura. Do kosztów, przy zarejestrowaniu działalności we własnym mieszkaniu, doliczyć należy czynsz oraz wydatki ponoszone na zapłatę rachunków. Przy wynajmie lokalu – opłatę za wynajem. Z kolei skorzystanie z usługi wirtualnego biura, o której więcej pisaliśmy tutaj, to koszt około 200 złotych miesięcznie.

Pracownicy

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą może zatrudniać pracowników. Wtedy do wydatków doliczy również wynagrodzenie dla pracowników.

Inne wydatki

Pozostałe koszty przedsiębiorcy zależne są od rodzaju prowadzonej działalności i stanowią wydatki powstałe w trakcie jej wykonywania. Są to np.:

– opłaty za Internet, telefon,

– koszty paliwa (oraz wydatki związane z utrzymaniem samochodu),

– koszty reklamy,

– koszty materiałów biurowych.

Informacje przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu zapisów art. 66. Kodeksu Cywilnego (Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.) i nie dotyczą sprzedaży podmiotów, o których mowa w art. 151 KSH (Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych).

SłabyPrzeciętnyDobryBardzo dobryDoskonały! (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Sprawdź jak możemy Ci pomóc w rozwijaniu firmy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysław Boruch

Dyrektor Zarządzający

Wypełnij - odpowiemy błyskawicznie

Oświadczam że zapoznałem się z polityką prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzaniem moich danych osobowych na warunkach i w celach w niej określonych.więcej

Dane będą wykorzystane wyłącznie do kontaktu w sprawie usług.