Jak wybrać nazwę firmy?

czwartek, 22 Czerwiec 2017 w kategorii Jednoosobowa działalność gospodarcza

Chcesz rozpocząć prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, ale nie wiesz jak nazwać swoją działalność? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, o jakich podstawowych zasadach musisz pamiętać, wybierając nazwę firmy.

1. Imię i nazwisko

Firma przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą musi zawierać imię i nazwisko tego przedsiębiorcy – bowiem w myśl kodeksu cywilnego: „firmą przedsiębiorcy jest jego imię i nazwisko”. W tym miejscu warto zaznaczyć, że firma w znaczeniu potocznym oznacza działalność, przedsiębiorstwo, podmiot gospodarczy a firma w języku prawniczym oznacza po prostu nazwę pod jaką np. osoby fizyczne prowadzą działalność gospodarczą.

Nie można zarejestrować działalności gospodarczej bez podania tych podstawowych danych tj. imienia i nazwiska przedsiębiorcy. Nie ma tutaj znaczenia, w jakiej kolejności znajdą się te dwa elementy oraz czy będą jedynymi składowymi nazwy. Poprawna będzie zatem zarówno nazwa brzmiąca: Jan Kowalski, jak i Kowalski Jan (jeżeli oczywiście tak nazywa się przedsiębiorca). Zgodnie z kodeksem cywilnym można do imienia i nazwiska dołączyć inne, co do zasady dowolnie wybrane elementy (poza wulgaryzmami i słowami obraźliwymi). Nie ma zatem przeszkód, by dodać do tego zestawienia słowo wskazujące na przedmiot działalności np. Kwiaty Jadwiga Kowalska, z jednym zastrzeżeniem, o którym więcej w pkt 3.

2. Oryginalność nazwy

Osoby, których imię i nazwisko zostało już „wykorzystane” przez innego przedsiębiorcę (bo ów przedsiębiorca po prostu nazywa się tak samo), nie będą mogły zbudować nazwy swojej firmy jedynie na swoim imieniu i nazwisku. Jedną z podstawowych zasad prawa firmowego jest bowiem wyłączność firmy – nie może być dwóch takich samych nazw. Nazwa ma pozwalać na identyfikację przedsiębiorcy, co przy dwóch identycznych nazwach byłoby z oczywistych względów niemożliwe. Takie osoby do nazwy firmy będą zmuszone dołączyć inne elementy, np. określenia wskazujące na przedmiot działalności.

Warto również sprawdzić, czy nazwa naszej firmy nie jest choćby podobna do nazwy innego przedsiębiorcy. Unikniemy wtedy mylenia z kimś innym na początku naszej działalności. Firma przedsiębiorcy powinna się odróżniać dostatecznie od firm innych przedsiębiorców prowadzących działalność na tym samym rynku.

Oryginalność nazwy jest ważna również z perspektywy domeny. Przy wyborze nazwy warto najpierw sprawdzić dostępność domen internetowych (np. .pl i .com) – czy dla wymyślonej przez nas nazwy jest wolna domena. Istotne jest, aby nazwa firmy, którą posługujemy się w codziennej działalności była taka sama jak nazwa domeny internetowej, ponieważ ułatwi to wyszukiwanie naszej firmy w Internecie.

Wybierając nazwę firmy, trzeba również uważać na to, aby nie użyć zastrzeżonego znaku towarowego (znaku chronionego prawem autorskim poprzez zgłoszenie w Urzędzie Patentowym) np. Ray Ban. Użycie zastrzeżonego znaku towarowego będzie złamaniem prawa.

3. Nazwa nie może wprowadzać w błąd

Jak widać, przedsiębiorca może, a niekiedy musi, wzbogacić swoją nazwę o dopisek umiejscowiony przed lub za imieniem i nazwiskiem. Tak wzbogacona nazwa firmy nie może jednak celowo wprowadzać w błąd co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu działalności czy też jej miejsca lub źródeł zaopatrzenia. Jeśli zatem zajmujemy się pracami wykończeniowymi, nie możemy nazwać swojej firmy: Adam Nowak Usługi informatyczne. Ów dopisek nie musi jednak mówić akurat o przedmiocie działalności naszej firmy, może to być np. nazwa miejscowości, w której świadczymy usługi lub pseudonim.

4. Łatwość posługiwania się nazwą

Pamiętajmy o tym, że nazwą naszej firmy będziemy się często posługiwać. Będziemy podawać ją kontrahentom, klientom, w urzędach, na fakturach, nie rzadko przez telefon. Warto zatem wybrać nazwę, która będzie się dała łatwo wymówić, a zatem będzie ją także łatwiej zapamiętać. Może warto zrezygnować ze słów pochodzących z języka obcego? Z drugiej strony jeżeli planujemy działać również na innych rynkach, powinniśmy unikać w miarę możliwości polskich znaków oraz powinniśmy sprawdzić znaczenie wybranej przez nas nazwy w innych językach.

Zmiana nazwy

Nazwa przedsiębiorcy ulega ujawnieniu w CEIDG. Jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z wybranej przez nas nazwy, zawsze możemy ją zmienić. Nazwę zmienimy, wypełniając wniosek do CEIDG. O tym w jaki sposób wypełnić wniosek do CEIDG, pisaliśmy tutaj.

Firma przedsiębiorcy musi być zgodna z rzeczywistym stanem faktycznym i prawnym. Jeden przedsiębiorca nie może posługiwać się więcej niż jedną firmą. Firmą przedsiębiorcy jest przede wszystkim jego imię i nazwisko. Do imienia i nazwiska przedsiębiorca może dodać także inne dowolne słowo, np. pseudonim czy słowo wskazujące na przedmiot lub miejsce działalności. Nazwa musi być oryginalna. Nie może wprowadzać w błąd i musi wystarczająco odróżniać przedsiębiorcę od innych.

Informacje przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu zapisów art. 66. Kodeksu Cywilnego (Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.) i nie dotyczą sprzedaży podmiotów, o których mowa w art. 151 KSH (Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych).

SłabyPrzeciętnyDobryBardzo dobryDoskonały! (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Sprawdź jak możemy Ci pomóc w rozwijaniu firmy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysław Boruch

Dyrektor Zarządzający

Wypełnij - odpowiemy błyskawicznie

Oświadczam że zapoznałem się z polityką prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzaniem moich danych osobowych na warunkach i w celach w niej określonych.więcej

Dane będą wykorzystane wyłącznie do kontaktu w sprawie usług.