Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą w 2022 roku?

środa, 23 Luty 2022 w kategorii Jednoosobowa działalność gospodarcza

Jednoosobową działalność gospodarczą od 13 grudnia 2021 roku zakłada się na portalu biznes.gov.pl.

Rozpoczęcie procesu

Aby zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą w CEIDG przez Internet w 2022 roku należy na portalu biznes.gov.pl kliknąć kafel: „Zarejestruj firmę”. Można również na dawnej stronie ceidg.gov.pl kliknąć zakładkę: „Złóż wniosek do CEIDG”, a następnie już w portalu biznes.gov.pl – kafel: „Zarejestruj firmę w CEIDG”.

System przeniesie wnioskodawcę do usługi: „Zarejestruj działalność gospodarczą w CEIDG”. W celu rozpoczęcia procesu należy kliknąć kafel: „Rozpocznij”. W tym momencie system będzie wymagał zalogowania. Zalogować można się np. z wykorzystaniem profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego.

Logowanie i Konto Przedsiębiorcy

W efekcie logowania utworzone zostanie Konto Przedsiębiorcy. Na Koncie Przedsiębiorcy przedsiębiorca będzie mógł w przyszłości realizować wszystkie sprawy firmy.

Elektroniczny kreator wniosku

Wniosek o rejestrację działalności gospodarczej w CEIDG tworzy się w elektronicznym kreatorze wniosku, który jest podzielony na kroki. W niektórych miejscach zawiera opcje do wyboru, w innych pola do wypełnienia danymi. Dane obowiązkowe są oznaczone znakiem *.

We wniosku należy podać m.in.:

– dane wnioskodawcy: imię, nazwisko, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, rodzaj, serię i numer dokumentu tożsamości, PESEL, wszystkie posiadane obywatelstwa, numer NIP i REGON, jeśli zostały nadane;

Uwaga!

Jeśli wnioskodawca nie posiada numeru NIP ani REGON, to wniosek o wpis do CEIDG będzie jednocześnie wnioskiem o ich nadanie. NIP i REGON zostaną automatycznie uzupełnione we wpisie – NIP wciągu 1 dnia roboczego, REGON w ciągu 7 dni.

– adres zamieszkania oraz inne adresy związane z zakładaną działalnością gospodarczą;

– dane firmy: nazwę zakładanej działalności gospodarczej, nazwę skróconą, dane kontaktowe firmy, datę rozpoczęcia działalności, liczbę pracowników, których przyszły przedsiębiorca planuje zatrudnić;

– kody PKD;

– adres do doręczeń;

– miejsca wykonywania działalności gospodarczej;

– informacje o ubezpieczeniu w ZUS, KRUS lub za granicą;

– dane urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania przedsiębiorcy.

Dodatkowe opcje

Kreator umożliwia także:

– złożenie do urzędu skarbowego oświadczenia o wyborze formy opodatkowania,

– złożenie zgłoszenia rejestracyjnego albo aktualizacyjnego do VAT,

– zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego siebie i pracowników.

Zgłoszenie danych dodatkowych nie jest obowiązkowe. Można kontynuować i uzupełnić dodatkowe dane albo zakończyć i wysłać wniosek.

Uwaga!

Należy pamiętać, że przedsiębiorca ma obowiązek zgłosić siebie oraz ewentualnie pracowników, zleceniobiorców do ZUS w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej.

Przed podpisaniem i wysłaniem wniosku możliwe jest sprawdzenie utworzonego dokumentu. Konieczne jest także złożenie oświadczenia, że nie orzeczono wobec składającego wniosek zakazu prowadzenia działalności gospodarczej.

Podpisanie i złożenie wniosku

Wniosek można podpisać:

– profilem zaufanym,

– podpisem kwalifikowanym,

Podpisany elektronicznie wniosek wysyła się przez Internet. Następnie otrzymuje się e-mail z urzędowym potwierdzeniem.

– osobiście w urzędzie (lub przez pełnomocnika).

Wniosek można również wysłać przez Internet bez podpisu. W takiej sytuacji przyszły przedsiębiorca na adres e-mail otrzymuje kod do podpisania wniosku w urzędzie, z którym to kodem i dokumentem tożsamości powinien udać się do wybranego urzędu miasta lub gminy w ciągu 7 dni.

Jednoosobową działalność gospodarczą można obecnie zarejestrować na portalu biznes.gov.pl, korzystając z elektronicznego kreatora wniosku. Podczas rejestracji możliwe jest także zgłoszenie do ZUS, GUS i urzędu skarbowego.

Informacje przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu zapisów art. 66. Kodeksu Cywilnego (Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.) i nie dotyczą sprzedaży podmiotów, o których mowa w art. 151 KSH (Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych).

SłabyPrzeciętnyDobryBardzo dobryDoskonały! (Oceń pierwszy!)

Sprawdź jak możemy Ci pomóc w rozwijaniu firmy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysław Boruch

Dyrektor Zarządzający

Wypełnij - odpowiemy błyskawicznie

Oświadczam że zapoznałem się z polityką prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzaniem moich danych osobowych na warunkach i w celach w niej określonych.więcej

Dane będą wykorzystane wyłącznie do kontaktu w sprawie usług.