Jak zapisać się do newslettera KRS?

czwartek, 16 Czerwiec 2022 w kategorii Spółka z o. o., Spółka komandytowa, Inne, Spółka akcyjna

Ustawa z dnia 7 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym wprowadza nową usługę tzw. newslettera KRS, która ma zwiększyć bezpieczeństwo obrotu gospodarczego.

Czym jest newsletter KRS?

Usługa tzw. newslettera KRS ma być narzędziem pozwalającym przedsiębiorcom uchronić się przed nieuprawnioną kradzieżą spółki. Przez kradzież spółki rozumiemy doprowadzenie do zmiany wpisów w KRS w zakresie wspólników lub członków zarządu spółki, bez wiedzy samej spółki, na podstawie fałszywych dokumentów. Tym samym w KRS widnieje nowy członek zarządu lub wspólnik, który w rzeczywistości nim nie jest. Powiadomiony członek zarządu będzie mógł szybko zareagować i być może udaremnić oszustwo z pomocą organów ścigania.

Na czym polega newsletter KRS?

Newsletter KRS to usługa automatycznego powiadamiania subskrybentów o:

– zarejestrowaniu w systemie teleinformatycznym sprawy obejmującej numer KRS, sygnaturę sprawy i datę rejestracji sprawy (tj. o złożeniu wniosku jeszcze przed rozpatrzeniem sprawy przez sąd. Obecnie osoby zainteresowane często nie wiedzą nawet, że takie postępowanie się toczy) albo

– dokonaniu wpisu w pozycji Rejestru obejmującej numer KRS, sygnaturę sprawy, datę dokonania wpisu i numer wpisu,

dotyczącego podmiotu zarejestrowanego w KRS.

Wyżej wskazane informacje będą więc automatycznie przesyłane za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych każdemu, kto za pośrednictwem tego systemu wskaże numer KRS podmiotu, o którym informacje chce otrzymywać.

Jak widać, newsletter obejmował będzie tylko podstawowe informacje. W celu zapoznania się ze szczegółami sprawy dany podmiot będzie musiał przejrzeć akta rejestrowe.

Jak się zapisać do newslettera KRS?

Wskazania numerów KRS interesujących danego subskrybenta podmiotów będzie można dokonać po zalogowaniu się na swoim koncie w portalu PRS, w nowo utworzonej zakładce umożliwiającej wskazanie interesujących podmiotów.

Uwaga!

Co istotne, „zasubskrybować” można nie więcej niż 50 podmiotów. Jednocześnie więc jednemu podmiotowi będą przesyłane informacje dotyczące nie więcej niż 50 podmiotów.

Informacje będą przesyłane przez wskazany przez subskrybenta okres, nie dłużej niż przez rok, albo do chwili rezygnacji z otrzymywania tych informacji. Dopuszczalne jest przedłużanie tego okresu, każdorazowo na czas nie dłuższy niż rok.

Od kiedy świadczona będzie usługa?

Ustawa wchodzi w życie z dniem 21 czerwca 2022 i z tym dniem newsletter ma rozpocząć działanie.

Wprowadzenie usługi tzw. newslettera KRS należy ocenić pozytywnie, wydaje się jednak, że nie wyeliminuje ona zupełnie problemu kradzieży spółek.

SłabyPrzeciętnyDobryBardzo dobryDoskonały! (Oceń pierwszy!)

Sprawdź jak możemy Ci pomóc w rozwijaniu firmy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysław Boruch

Dyrektor Zarządzający

Wypełnij - odpowiemy błyskawicznie

Oświadczam że zapoznałem się z polityką prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzaniem moich danych osobowych na warunkach i w celach w niej określonych.więcej

Dane będą wykorzystane wyłącznie do kontaktu w sprawie usług.