Jak zawiesić działalność spółki z o.o.?

środa, 1 Listopad 2017 w kategorii Spółka z o. o.

Jeżeli spółka z o.o., którą prowadzisz przestała przynosić zyski, nie musisz jej od razu likwidować. Prowadzenie działalności w formie spółki z o.o. można również zawiesić.

Art. 14a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej daje przedsiębiorcy prawo do zawieszenia działalności gospodarczej. Prawo to ma nie tylko przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, o czym pisaliśmy w artykule pod tym linkiem, ale także m.in. przedsiębiorcy prowadzący działalność w formie spółki z o.o.

 Kiedy można zawiesić wykonywanie działalności w formie spółki z o.o.?

Przede wszystkim przedsiębiorca prowadzący działalność w formie spółki z o.o., który chciałby zawiesić wykonywanie działalności, nie może zatrudniać pracowników. Natomiast nie ma przeszkód, by zawiesić działalność firmy, która współpracuje z osobami w ramach innego stosunku prawnego niż stosunek pracy, np. na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło.

Zawieszenia działalności można dokonać na okres od 1 miesiąca do 24 miesięcy.

Okres zawieszenia działalności rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku, za pomocą którego przedsiębiorca zgłasza chęć zawieszenia działalności. Data wskazana we wniosku nie może być datą wcześniejszą niż data złożenia wniosku.

Prawa i obowiązki spółki z o.o. w okresie zawieszenia

Spółka z o.o. w okresie zawieszenia działalności nie może wykonywać działalności gospodarczej. Spółka może jednak wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Ma również prawo do przyjmowania należności, osiągania przychodów finansowych, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej oraz posiada prawo do zbywania środków trwałych i wyposażenia (np. w celu uregulowania zobowiązań).

W okresie zawieszenia działalności spółka ma również obowiązki. Po pierwsze wspomniany już wyżej obowiązek regulowania zobowiązań wobec kontrahentów, które to zobowiązania powstały przed zawieszeniem działalności gospodarczej. Po drugie spółka ma obowiązek uczestniczenia we wszelkich postępowania sądowych, administracyjnych, podatkowych związanych z działalnością prowadzoną przed dniem zawieszenia. Spółka obowiązana jest także wykonywać wszelkie inne obowiązki nakazane przepisami prawa.

Jakie korzyści daje zawieszenie działalności gospodarczej?

Spółka z o.o. w okresie zawieszenia działalności nie musi:

– opłacać składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne (w przypadku jednoosobowej spółki z o.o.),

– składać deklaracji podatkowych i wpłacać zaliczek na podatek (dochodowy od osób prawnych),

– zamykać ksiąg rachunkowych oraz składać do urzędu skarbowego zeznań podatkowych i sprawozdań finansowych, jeżeli zawieszenie działalności trwało cały rok podatkowy oraz nie wystąpiły w tym czasie żadne zdarzenia gospodarcze, które miały wpływ na powstanie obowiązku podatkowego.

W przeciwnym razie (w przypadku niespełnienia choćby jednego z powyższych warunków) spółka ma obowiązek zamknąć księgi rachunkowe i złożyć roczne sprawozdanie finansowe do sądu i w urzędzie skarbowym.

W jaki sposób zawiesić działalność gospodarczą?

W celu zawieszenia działalności gospodarczej spółka z o.o. powinna:

– podjąć uchwałę w przedmiocie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej,

– złożyć we właściwym sądzie rejestrowym wniosek KRS-Z62,

– powiadomić urząd skarbowy,

– wyrejestrować wspólnika z ZUS i z ubezpieczeń.

Uchwałę w przedmiocie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej podejmuje zarząd spółki bezwzględną większością głosów, chyba że umowa spółki zawiera inne postanowienia w tej kwestii.

Następnie za pomocą formularza KRS-Z62 (Wniosek o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców – zawieszenie/wznowienie wykonywania działalności gospodarczej) spółka składa do sądu informację o zawieszeniu wykonywania działalności, zaznaczając w nim datę zawieszenia. Wniosek o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej składa się w sądzie rejestrowym właściwym miejscowo ze względu na siedzibę spółki. Wniosek jest zwolniony z opłaty sądowej. Informacja o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej nie podlega ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Załącznikiem do ww. wniosku jest uchwała zarządu spółki (lub innego właściwego organu) w sprawie zawieszenia działalności. Uchwałę załącza się w oryginale lub w notarialnie poświadczonej kopii. Dodatkowo spółka załącza również obowiązkowo oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników.

W ciągu 7 dni od zgłoszenia wniosku do KRS spółka ma także obowiązek pisemnie poinformować o fakcie zawieszenia działalności naczelnika urzędu skarbowego.

Ponadto wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. wyrejestrowuje się z ZUS jako płatnik składek za pomocą formularza ZUS ZWPA, a także wyrejestrowuje się z ubezpieczeń za pomocą formularza ZUS ZWUA. Natomiast za pomocą formularza ZUS-ZCNA wyrejestrowuje członków rodziny (jeśli dotyczy). Druki te mogą zostać złożone za pośrednictwem sądu.

Jak zostało wyżej wspomniane, jednym z warunków skutecznego zawieszenia działalności jest niezatrudnianie pracowników. Dlatego jeżeli ZUS stwierdzi, iż spółka, pomimo złożenia wniosku o zawieszenie działalności, nie wyrejestrowała z ubezpieczeń swoich pracowników, powiadamia spółkę o wszczęciu postępowania wyjaśniającego.

A po złożeniu wniosku o wpis informacji o zawieszeniu działalności…

Wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej polega na zamieszczeniu w dziale 6 rejestru przedsiębiorców daty rozpoczęcia zawieszenia wykonywania działalności.

Najpóźniej po 24 miesiącach od złożenia wniosku o zawieszenie działalności, spółka powinna złożyć wniosek o wpis informacji o wznowieniu działalności gospodarczej. Jeżeli tego nie zrobi, sąd rejestrowy może nałożyć na spółkę grzywnę lub nawet postanowić o wykreśleniu spółki z rejestru. Najpierw jednak wszczyna postępowanie wyjaśniające, wzywa do złożenia niezbędnych dokumentów, wyznaczając przedsiębiorcy dodatkowy termin.

Zawieszenie wykonywania działalności spółki z o.o. jest rozwiązaniem dla przejściowych kłopotów finansowych spółki, rozwiązaniem dla spółek niezatrudniających pracowników. W okresie zawieszenia spółka nie może prowadzić działalności, ale ma obowiązek regulowania zaciągniętych wcześniej zobowiązań. Zawieszenie wykonywania działalności nie może trwać dłużej niż 24 miesiące.

Informacje przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu zapisów art. 66. Kodeksu Cywilnego (Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.) i nie dotyczą sprzedaży podmiotów, o których mowa w art. 151 KSH (Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych).

SłabyPrzeciętnyDobryBardzo dobryDoskonały! (Oceń pierwszy!)

Sprawdź jak możemy Ci pomóc w rozwijaniu firmy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysław Boruch

Dyrektor Zarządzający

Wypełnij - odpowiemy błyskawicznie

Oświadczam że zapoznałem się z polityką prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzaniem moich danych osobowych na warunkach i w celach w niej określonych.więcej

Dane będą wykorzystane wyłącznie do kontaktu w sprawie usług.