Jakie podatki płaci przedsiębiorca?

środa, 25 Kwiecień 2018 w kategorii Jednoosobowa działalność gospodarcza, Podatki

Podatki dotyczą wszystkich – przedsiębiorców i osób prywatnych, spółek i jednoosobowych działalności gospodarczych. W tym artykule dowiesz się, jakie podatki obowiązany jest płacić przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.

1. Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy ma obowiązek płacić każdy przedsiębiorca osiągający przychody. Przedsiębiorca ma jednak prawo wyboru formy opodatkowania. O tym, jak konkretnie wygląda jego rozliczanie, decyduje wybrana forma. Dostępne formy opodatkowania to zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt i karta podatkowa. Każda z nich ma swoje plusy i minusy, jednak nie wszystkie formy dostępne są dla wszystkich przedsiębiorców.

Ile?

Opodatkowanie według zasad ogólnych uzależnia wysokość zastosowanej skali podatkowej od wysokości osiągniętego dochodu. Dostępne wartości to 18% i 32%. Nadwyżka dochodu ponad kwotę w wysokości 85 528 zł opodatkowana jest skalą podatkową w wysokości 32%. Przedsiębiorca ma jednak możliwość odliczania od dochodu kwoty wolnej od podatku, ulg podatkowych, rozliczania się wspólnie z małżonkiem.

Podatek liniowy, który wynosi 19% to podatek, który również określony jest stawką procentową i oblicza się go od dochodu. Różnica polega na tym, że 19% jest wielkością stałą, stosowaną niezależnie od wielkości dochodu. Podatnik nie może jednak skorzystać z ulg i ułatwień, które stosuje się przy zasadach ogólnych.

Kolejne dwie formy to tzw. zryczałtowane formy opodatkowania i są to: ryczałt ewidencjonowany oraz karta podatkowa, które dostępne są tylko dla określonych rodzajów działalności.

Podatek dochodowy płacony w formie ryczałtu ewidencjonowanego zależy od osiągniętego przychodu, nie dochodu. Oznacza to, że koszty uzyskania przychodu nie mają wpływu na wysokość podatku. Stała stawka ryczałtu jest przypisana do danej działalności. W przypadku wyboru karty podatkowej jako formy opodatkowania ustalana jest jednolita wysokość podatku dla danej działalności i dla danego roku podatkowego. Wysokość podatku zależy od liczby zatrudnionych pracowników, zakresu działalności.

Kiedy?

Do 20 dnia każdego miesiąca wpłacają zaliczki na podatek dochodowy podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych i liniowo.

Do 20 dnia każdego miesiąca rozliczają się podatnicy będący na ryczałcie.

Do 7 dnia każdego miesiąca rozliczają się podatnicy będący na karcie podatkowej.

Więcej na temat każdej z 4 form opodatkowania pisaliśmy w artykule pod tym linkiem.

3. Podatek VAT

Podatek VAT występuje przy sprzedaży towarów i usług.

Podatek VAT nie jest obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców. Ze zwolnienia z opodatkowania dochodu podatkiem VAT może zrezygnować ta grupa przedsiębiorców, która nie przekroczy limitu obrotów wynoszącego 200 000 zł rocznie. Niektórzy przedsiębiorcy ze względu na rodzaj prowadzonej działalności nie mogą jednak skorzystać ze zwolnienia.

Rejestracja do VAT pozwala przedsiębiorcy na odliczenie od podatku VAT należnego urzędowi skarbowemu (uzyskanego przy sprzedaży towarów/usług klientom) podatku VAT naliczonego przy zakupie towarów/usług.

Ile?

Wyróżniamy 23%, 8%, 5% i 0% (wewnątrzwspólnotowa dostawa i eksport towarów) stawkę VAT.

Kiedy?

Do 25 dnia każdego miesiąca rozlicza się podatek VAT.

3. Podatek od nieruchomości

Jeżeli przedsiębiorca posiada nieruchomość, którą może być zarówno biuro, jak i magazyn, ma obowiązek płacenia podatku od nieruchomości.

Ile?

Wysokość podatku od nieruchomości ustala każdego roku dana gmina.

Kiedy?

Do 14 dni od kupna nieruchomości.

4. Podatek od czynności cywilnoprawnych

Obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) może pojawić się w przypadku zawierania umów z osobami prywatnymi. PCC występuje przy umowach sprzedaży, umowach pożyczki czy darowiźnie.

Ile?

Wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych zależna jest od rodzaju zawieranej umowy, np. przy umowie sprzedaży wynosi 2% wartości dokonywanej transakcji.

Kiedy?

W terminie 14 dni od dokonania czynności.

Każdy jednoosobowy przedsiębiorca ma obowiązek co miesiąc opłacać podatek dochodowy (PIT), chyba że nie osiągnął dochodu i nie jest na karcie podatkowej. Co miesięcznym obowiązkiem jest także opłacanie podatku VAT, pod warunkiem że przedsiębiorca zarejestrował się jako czynny podatnik VAT oraz podatku od nieruchomości, jeżeli posiada nieruchomość. W toku swojej działalności może być również obowiązany do zapłaty jednorazowego, powiązanego z daną transakcją podatku PCC. Z powyższymi obowiązkami związany jest również obowiązek prowadzenia odpowiedniej dokumentacji księgowej.

 

Informacje przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu zapisów art. 66. Kodeksu Cywilnego (Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.) i nie dotyczą sprzedaży podmiotów, o których mowa w art. 151 KSH (Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych).

SłabyPrzeciętnyDobryBardzo dobryDoskonały! (Oceń pierwszy!)

Sprawdź jak możemy Ci pomóc w rozwijaniu firmy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysław Boruch

Dyrektor Zarządzający

Wypełnij - odpowiemy błyskawicznie

Oświadczam że zapoznałem się z polityką prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzaniem moich danych osobowych na warunkach i w celach w niej określonych.więcej

Dane będą wykorzystane wyłącznie do kontaktu w sprawie usług.