Jakie zmiany w projekcie ustawy o fundacji rodzinnej?

środa, 9 Listopad 2022 w kategorii Fundacja rodzinna

8 listopada 2022 r. Ministerstwo Rozwoju opublikowało nowy projekt ustawy o fundacji rodzinnej. Jakie kwestie uległy zmianie?

Fundacja rodzinna ma być nową osobą prawną w polskim porządku prawnym, utworzoną w celu gromadzenia majątku, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów. Fundacja rodzinna może w szczególności pokrywać koszty utrzymania beneficjenta będącego osobą fizyczną lub koszy jego kształcenia, a w przypadku beneficjenta będącego organizacją pozarządową prowadzącą działalność pożytku publicznego – wspierać działalność pożytku publicznego. Więcej w tym zakresie pisaliśmy w artykule o fundacji rodzinnej.

Poprzedni projekt ustawy został opublikowany ponad rok temu. Pisaliśmy o tym w artykule o zmianach w projekcie ustawy o fundacji rodzinnej. Co ulegnie zmianie w trzeciej wersji projektu ustawy?

Opodatkowanie fundacji rodzinnej

Fundacja rodzinna ma pozostać zwolniona z CIT, o ile będzie prowadziła działalność gospodarczą w zakresie wskazanym w ustawie. W przypadku, w którym fundacja prowadziłaby działalność gospodarczą w zakresie innym niż wskazany w ustawie, zostanie opodatkowana podatkiem CIT w wysokości 19%.

Świadczenia, które zostaną wypłacone przez fundację rodzinną na rzecz beneficjentów mają zostać opodatkowanie podatkiem CIT w wysokości 15% i dodatkowo podatkiem PIT w wysokości 15%.

Wyjątek stanowi fundator i członkowie jego najbliższej rodziny – w takim przypadku świadczenia przez nich otrzymywane nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem PIT, ale będę opodatkowane podatkiem CIT w wysokości 15%.

Świadczenia otrzymywane przez beneficjentów od fundacji rodzinnej będą z kolei zwolnione z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Zachowek

W nowym projekcie ustawy przewidziano istotne zmiany dotyczące prawa do zachowku. I tak, przy obliczaniu zachowku, nie doliczać się będzie do spadku po fundatorze funduszu założycielskiego fundacji rodzinnej wniesionego do fundacji wcześniej niż 10 lat, licząc wstecz od otwarcia spadku, chyba że fundacja rodzinna jest spadkobiercą.

Aktualny projekt zakłada, że ustawa wejdzie w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia. Niebawem ma trafić do Sejmu.

Informacje przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu zapisów art. 66. Kodeksu Cywilnego (Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.) i nie dotyczą sprzedaży podmiotów, o których mowa w art. 151 KSH (Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych).

SłabyPrzeciętnyDobryBardzo dobryDoskonały! (Oceń pierwszy!)

Sprawdź jak możemy Ci pomóc w rozwijaniu firmy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysław Boruch

Dyrektor Zarządzający

Wypełnij - odpowiemy błyskawicznie

Oświadczam że zapoznałem się z polityką prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzaniem moich danych osobowych na warunkach i w celach w niej określonych.więcej

Dane będą wykorzystane wyłącznie do kontaktu w sprawie usług.