Jakie konsekwencje wiążą sie z nieaktualnym adresem spółki w KRS?

poniedziałek, 6 Marzec 2023 w kategorii Inne

O konieczności zgłaszania w KRS dokonywanych w spółce zmian pisaliśmy już niejednokrotnie. Jednak na szczególne omówienie zasługuje kwestia wskazania w KRS aktualnego adresu siedziby spółki.Aktualizowanie adresu jest niezwykle ważne, ponieważ domniemywa się, że adres wskazany w KRS jest rzeczywiście adresem siedziby spółki i traktowany jest jako adres do doręczeń. Nieaktualny adres może nieść zatem ze sobą negatywne konsekwencje dla spółki.

Nieprawidłowy adres uniemożliwia skuteczną korespondencję nie tylko pomiędzy przedsiębiorcami, ale przede wszystkim ma znaczenie w kwestii pism sądowych. Zgodnie z art. 133 § 2a Kodeksu postępowania cywilnego, pisma procesowe dla przedsiębiorców wpisanych do rejestru sądowego doręcza się na adres wskazany w rejestrze. Nawet jeżeli ostatni adres został wykreślony jako niezgodny ze stanem rzeczywistym, a nie wskazano nowego, adres wykreślony uznaje się za wiążący.


Niewłaściwie wskazany adres uniemożliwi tym samym doręczenie korespondencji w taki sposób, by adresat mógł zapoznać się z jego treścią. Jednak pomimo tego, zgodnie z przepisem wskazanym powyżej, pisma sądowe wysłane na adres wskazany w KRS zostaną uznane za skutecznie doręczone.

Przykład

Spółka X uzyskała nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym przeciwko spółce Y. Adres spółki Y nie został uaktualniony w KRS. W takiej sytuacji sąd prześle nakaz zapłaty wydany przeciwko spółce Y na nieaktualny adres. Tym samym uniemożliwi to spółce Y wniesienie sprzeciwu. Tak wysłane pismo wróci do sądu z adnotacją „adresat wyprowadził się”. W takiej sytuacji sąd może wezwać Powoda do wskazania aktualnego adresu. Po odpowiedzi Powoda, że zna jedynie taki adres jaki wskazany jest w KRS, sąd zaopatrzy nakaz zapłaty w klauzulę wykonalności. Tym samym będzie stanowił podstawę do prowadzenia egzekucji komorniczej.

W myśl art. 139 § 3 K.p.c. w razie niemożności doręczenia pism sądowych we wskazany powyżej sposób, uznaje się je za skutecznie doręczone i pozostawia w aktach sprawy. Tym samym sprawa może toczyć się dalej bez faktycznego udziału spółki.

Co spółka może zrobić w takiej sytuacji?

Niewiele. Zarzuty spółki dotyczące braku możliwości działania w procesie wskutek doręczenia pisma na nieaktualny adres,  nie będą co do zasady brane pod uwagę przez sąd. Przepisy jasno wskazują, że obowiązek aktualizacji danych istnieje, a także co wiąże się z niedopełnieniem takiego obowiązku.

To jednak nie wszystko. Wydany w ten sposób nakaz zapłaty opatrzony w klauzulę wykonalności może być nie tylko podstawą do egzekucji komorniczej skierowanej przeciwko spółce, ale także przeciwko członkom zarządu. Bowiem zgodnie z art. 299 K.s.h., jeżeli egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna, to członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania. Tym samym komornik będzie mógł prowadzić egzekucję z majątku osobistego członka zarządu, jeżeli ten nie zgłosił w odpowiednim momencie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki. Na tym etapie nie można już zakwestionować roszczenia przeciwko spółce.

Informacje przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu zapisów art. 66. Kodeksu Cywilnego (Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.) i nie dotyczą sprzedaży podmiotów, o których mowa w art. 151 KSH (Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych).

SłabyPrzeciętnyDobryBardzo dobryDoskonały! (2 votes, average: 4,50 out of 5)

Sprawdź jak możemy Ci pomóc w rozwijaniu firmy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysław Boruch

Dyrektor Zarządzający

Wypełnij - odpowiemy błyskawicznie

Oświadczam że zapoznałem się z polityką prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzaniem moich danych osobowych na warunkach i w celach w niej określonych.więcej

Dane będą wykorzystane wyłącznie do kontaktu w sprawie usług.