Niższa stawka podatku CIT od 2019 roku?
9% stawka podatku CIT – tyle zapłacą przedsiębiorcy, którzy od stycznia 2019 r. będą posiadać status małego podatnika.
14 listopada 2018 r. Prezydent podpisał ustawę, która wprowadziła 9% stawkę podatku CIT. 9% stawka podatku zastąpi, obowiązującą od stycznia 2017 r., 15% stawkę podatku.
Kogo obowiązuje obniżona stawka podatku?
9% stawka podatku CIT dostępna jest dla przedsiębiorców będących osobami prawnymi, spółkami kapitałowymi w organizacji lub spółkami komandytowo-akcyjnymi, którzy:
-rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej tj. w pierwszym roku działalności (bez względu na wielkość przychodów), chyba że zaliczają się do wyjątków, o których mowa poniżej, a także
-u których przychody osiągnięte ze sprzedaży w danym roku podatkowym nie przekroczyły kwoty odpowiadającej równowartości 1,2 mln euro wyrażonej w złotych polskich tj. około 5 mln złotych.
Ważne!
9% stawkę podatku CIT można stosować do dochodów podatnika innych niż z zysków kapitałowych.
Kogo nie obowiązuje obniżona stawka podatku?
Od powyższej zasady istnieją jednak wyjątki. Z obniżonej stawki podatku nie będą mogły skorzystać podmioty:
– które powstały w wyniku połączenia, przekształcenia lub podziału (i w związku z tym stały się podatnikiem podatku CIT) w roku podatkowym, w którym powstały, a także w roku następującym po nim – oznacza to, że z obniżonej stawku podatku będą mogły skorzystać dopiero w trzecim roku działalności, pod warunkiem że będą spełniały warunki kwalifikujące je do statusu małego podatnika;
– do których na pokrycie kapitału (podczas tworzenia tego podatnika lub w roku podatkowym, w którym podatnik został utworzony, lub w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym) zostało wniesione: 1) uprzednio prowadzone przedsiębiorstwo (albo jego zorganizowana część, albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa) o wartości przekraczającej kwotę odpowiadającą równowartości 10 tys. euro wyrażoną w złotych polskich lub 2) składniki majątku uzyskane, przez podmiot wnoszący wkład, w wyniku likwidacji innego podmiotu, w którym podmiot wnoszący był wspólnikiem – także w tym przypadku obniżonej stawki podatnik nie stosuje w roku podatkowym, w którym powstał oraz w roku podatkowym po nim następującym.
Przywilej ten nie dotyczy również spółek dzielonych (tj. spółek, których majątek w procesie podziału został przeniesiony na inne spółki) oraz podatników, którzy wnieśli tytułem wkładu do innego podmiotu:
– przedsiębiorstwo, zorganizowaną część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości wskazanej powyżej,
– składniki majątku uzyskane w wyniku likwidacji, tak jak opisano powyżej.
w roku podatkowym, w którym dokonano podziału albo wniesiono wkład, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym.
Kiedy podatnik uiszcza zaliczki na podatek CIT?
Podatnik podatku CIT wpłaca zaliczki na ten podatek, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie (jeżeli podatnik rozlicza się miesięcznie) lub po danym kwartale (jeżeli rozlicza się kwartalnie), przy uwzględnieniu niższej stawki podatku, do momentu, kiedy jego przychody w danym roku podatkowym nie przekroczą kwoty 1,2 mln euro. Po przekroczeniu wskazanej kwoty, począwszy od następnego miesiąca lub kwartału, podatnik zobligowany jest do opłacania zaliczek przy uwzględnieniu 19% stawki podatku. Oznacza to, że spółka może stracić prawo do niższego podatku już w trakcie roku!
Opisane powyżej zmiany wynikają z ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa, w znacznej mierze, wchodzi w życie 1 stycznia 2019 r.
Sprawdź jak możemy Ci pomóc w rozwijaniu firmy
Gotowe spółki
Oferujemy spółki z o.o., akcyjne, komandytowe czy spółki z licencją na spedycję. Gwarantujemy notarialnie brak długów i zobowiązań oferowanych spółek. Rozpocznij działalność już w ciągu 1 dnia!
od 1 299 złKsięgowość
Doświadczony zespół księgowych i doradców podatkowych zajmie się obsługą podatkową i kadrowo-płacową Twojej spółki. Dodatkowo otrzymasz darmowy program do fakturowania.
od 299 zł miesięcznieSiedziba dla firmy
Korzystając z usługi wirtualnego biura będziesz mógł pozostawić siedzibę spółki w naszej, prestiżowej lokalizacji a nasz personel zajmie się Twoją korespondencją i obsługą telefoniczną.
od 199 zł miesięczniePrzemysław Boruch
Dyrektor Zarządzający
- Obsługuję klientów w sieci oddziałów na terenie całej Polski
- +48 22 379 78 80 w dni robocze 9:00 –17:00