Nowe podmioty zobowiązane do zgłaszania informacji do CRBR

środa, 6 Październik 2021 w kategorii Inne

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu rozszerzyła katalog podmiotów obowiązanych do zgłaszania beneficjentów rzeczywistych w CRBR.

Ustawa z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu oraz niektórych innych ustaw wprowadziła pewne zmiany w zakresie zgłaszania beneficjentów rzeczywistych do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych.

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych – informacje ogólne

O CRBR pisaliśmy w artykule o tym, czym jest Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. Jest to rejestr, w którym gromadzone są dane beneficjentów rzeczywistych określonych podmiotów. Przez beneficjenta rzeczywistego należy rozumieć osobę, która sprawuje kontrolę nad podmiotem poprzez posiadane uprawnienia umożliwiające wywieranie decydującego wpływu na czynności lub działania podejmowane przez ten podmiot. Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu wymienia te uprawnienia.

Do rejestru zgłasza się także dane reprezentantów danego podmiotu.

Dane ujawnione w rejestrze należy aktualizować – w przypadku zmiany przekazanych informacji odpowiedniego zgłoszenia należy dokonać w terminie 7 dni roboczych.

Katalog podmiotów

Do 30 października 2021 r. do zgłaszania informacji o beneficjentach rzeczywistych i ich aktualizacji są obowiązane wyłącznie:

1. spółki jawne,

2. spółki komandytowe,

3. spółki komandytowo-akcyjne,

4. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,

5. proste spółki akcyjne,

6. spółki akcyjne, z wyjątkiem spółek publicznych.

Od 31 października 2021 r. rozszerza się katalog podmiotów zobowiązanych o:

1. spółki partnerskie,

2. stowarzyszenia podlegające wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego,

3. fundacje,

4. spółki europejskie,

5. spółdzielnie,

6. spółdzielnie europejskie,

7. europejskie zgrupowania interesów gospodarczych,

8. trusty, których powiernicy lub osoby zajmujące stanowiska równoważne mają miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium RP lub nawiązują stosunki gospodarcze lub nabywają nieruchomość na terytorium RP w imieniu lub na rzecz trustu.

Termin na dokonanie zgłoszenia

Nowelizacja wejdzie w życie 31 października 2021 r. Nowo zobowiązane podmioty będą miały obowiązek zgłoszenia do rejestru informacji o beneficjentach rzeczywistych w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej, tj. do 31 stycznia 2022 r.

Dokonanie zgłoszenia

Zgłoszenia beneficjentów rzeczywistych do rejestru dokonuje osoba uprawniona do reprezentacji danego podmiotu na stronie crbr.podatki.gov.pl (w przypadku trustu – powiernik lub osoba zajmująca stanowisko równoważne). Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule o tym, jak zgłosić beneficjenta rzeczywistego do CRBR. Od 31 października 2021 r. osoba dokonująca zgłoszenia podawać będzie: imię i nazwisko, obywatelstwo, państwo zamieszkania, numer PESEL albo datę urodzenia – w przypadku osób nieposiadających numeru PESEL, a także funkcję uprawniającą do dokonania zgłoszenia.

Sankcje

Karze pieniężnej do 1 000 000 złotych podlegać będzie nie tylko niedopełnienie obowiązku zgłoszenia informacji do CRBR w terminie, ale także niedopełnienie obowiązku aktualizacji tych informacji oraz podanie informacji niezgodnych ze stanem faktycznym.

Udostępnianie informacji

Beneficjent rzeczywisty został zobowiązany do tego, by dostarczyć podmiotowi zobowiązanemu do zgłoszenia danych co CRBR wszystkie informacje oraz dokumenty niezbędne do zgłoszenia informacji o beneficjencie rzeczywistym i jej aktualizacji.

Beneficjent rzeczywisty, który nie dopełni ww. obowiązku, wskutek czego podmiot nie dokona zgłoszenia lub aktualizacji informacji w terminie lub poda informacje niezgodne ze stanem faktycznym, podlega karze pieniężnej do wysokości 50 000 zł. 

Poinformowanie o rozbieżnościach

Nowelizacja nałożyła także na instytucje obowiązane (np. banki, krajowe instytucje płatnicze, firmy inwestycyjne, notariusze, pośrednicy ubezpieczeniowi, adwokaci, radcowie prawni) nowy obowiązek. Mianowicie ww. podmioty zostały zobowiązane do odnotowywania rozbieżności pomiędzy informacjami zgromadzonymi w rejestrze a ustalonymi przez dany podmiot informacjami o beneficjencie rzeczywistym klienta i do podjęcia czynności w celu wyjaśnienia przyczyn tych rozbieżności.

W przypadku potwierdzenia odnotowanych rozbieżności instytucja obowiązana będzie miała obowiązek przekazania ministrowi finansów zweryfikowanej informacji o tych rozbieżnościach wraz z uzasadnieniem i dokumentacją dotyczącą odnotowanych rozbieżności. Informacje te będą mogły być przekazywane za pośrednictwem systemu teleinformatycznego (CRBR).

Po otrzymaniu zgłoszenia minister może wszcząć postępowanie w celu wyjaśnienia, czy informacje zgromadzone w rejestrze są prawidłowe i aktualne. Informację o wszczęciu oraz zakończeniu postępowania zamieszczać się będzie w rejestrze. Minister może wydać decyzję o sprostowaniu danych w CRBR, która zastąpi zgłoszenie informacji.

Od 31 października 2021 r. rozszerza się katalog podmiotów zobowiązanych do zgłaszania informacji o beneficjentach rzeczywistych do CRBR. Nowo zobowiązani będą musieli dopełnić obowiązku do 31 stycznia 2022 r.

Informacje przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu zapisów art. 66. Kodeksu Cywilnego (Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.) i nie dotyczą sprzedaży podmiotów, o których mowa w art. 151 KSH (Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych).

SłabyPrzeciętnyDobryBardzo dobryDoskonały! (Oceń pierwszy!)

Sprawdź jak możemy Ci pomóc w rozwijaniu firmy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysław Boruch

Dyrektor Zarządzający

Wypełnij - odpowiemy błyskawicznie

Oświadczam że zapoznałem się z polityką prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzaniem moich danych osobowych na warunkach i w celach w niej określonych.więcej

Dane będą wykorzystane wyłącznie do kontaktu w sprawie usług.