Nowy limit dla działalności nierejestrowej

środa, 14 Grudzień 2022 w kategorii Jednoosobowa działalność gospodarcza

Od 30 kwietnia 2018 r. można prowadzić działalność gospodarczą bez jej rejestracji w CEIDG, o ile osiągnięty przychód nie przekroczy ustalonego limitu. Ile ten limit wyniesie od 2023 r.?

Działalność nierejestrowana jest działalnością, która może być prowadzona przez osobę fizyczną bez obowiązku rejestracji tej działalności w CEIDG, pod warunkiem że:

– przychód osiągany przez tę osobę fizyczną nie przekroczy w żadnym miesiącu prowadzenia działalności 50% minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę,

– osoba ta nie wykonywała działalności gospodarczej w okresie ostatnich 60 miesięcy (5 lat).

Pisaliśmy o tym w artykule o prowadzeniu działalności bez rejestracji w CEIDG.

Jak będzie w 2023 roku?

W 2023 r. minimalne wynagrodzenie miesięczne ma wzrastać aż dwukrotnie. Pierwsza podwyżka ma nastąpić 1 stycznia 2023 r. z kwoty 3010 zł do kwoty 3490 zł, druga – 1 lipca 2023 r. do kwoty 3600 zł brutto.

Tym samym od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 r. działalność nierejestrowana będzie mogła być prowadzona przez osobę fizyczną bez obowiązku rejestracji tej działalności w CEIDG, pod warunkiem że przychód osiągany przez tę osobę fizyczną nie przekroczy miesięcznie kwoty 1745 zł.

Z kolei od 1 lipca do 31 grudnia 2023 r. działalność nierejestrowana będzie mogła być prowadzona przez osobę fizyczną bez obowiązku rejestracji tej działalności w CEIDG, pod warunkiem że przychód osiągany przez tę osobę fizyczną nie przekroczy miesięcznie kwoty 1800 zł.

Projekt zmian

Należy jednak zaznaczyć, że we wrześniu tego roku pojawił się projekt ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych. Projekt przewiduje, że działalności gospodarczej nie będzie stanowić działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu kwoty minimalnego wynagrodzenia. W 2023 roku byłaby to zatem kwota 3490 zł – do lipca i kwota 3600 zł – od lipca 2023.

W 2023 r. dwukrotnie wzrośnie wynagrodzenie minimalne, co oznacza, że działalność nierejestrowana będzie mogła być prowadzona przez osobę fizyczną bez obowiązku rejestracji tej działalności w CEIDG, pod warunkiem że przychód osiągany przez tę osobę fizyczną nie przekroczy miesięcznie kwoty 1745 zł od stycznia do czerwca 2023 r. i kwoty 1800 zł od lipca do grudnia 2023 r.

SłabyPrzeciętnyDobryBardzo dobryDoskonały! (Oceń pierwszy!)

Sprawdź jak możemy Ci pomóc w rozwijaniu firmy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysław Boruch

Dyrektor Zarządzający

Wypełnij - odpowiemy błyskawicznie

Oświadczam że zapoznałem się z polityką prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzaniem moich danych osobowych na warunkach i w celach w niej określonych.więcej

Dane będą wykorzystane wyłącznie do kontaktu w sprawie usług.