Powstanie nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD)
Od 1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD).
Jak jest obecnie?
Obecnie obowiązuje PKD 2007 ustalone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24.12.2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Z wyszukiwarką obecnie obowiązujących kodów PKD można się zapoznać tutaj: https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/szukaj-pkd.
Kody PKD służą do opisania rodzaju, branży prowadzonej działalności gospodarczej, umożliwiają podmiotom wpisanym do poszczególnych rejestrów, w tym Krajowego Rejestru Sądowego na jednolite określenie rodzaju wykonywanych działalności.
Jak będzie?
Od 1 stycznia 2025 r. ma zacząć obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności, zwana PKD 2025 – zgodnie z nowym rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), którego projekt już powstał. Z wejściem w życie tego rozporządzenia utraci moc obecnie obowiązujące rozporządzenie w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).
Nowe PKD zostanie wprowadzone do stosowania w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej.
W rozporządzeniu został wprowadzony piąty poziom kwalifikacji PKD. Zmienią się również nazwy sekcji, działów, grup, klas i podklas kodów PKD.
Z czego wynika konieczność zmian?
Wprowadzenie nowej PKD 2025, zastępującej dotychczasową PKD 2007, wynika z konieczności dostosowania polskiej klasyfikacji do wymogów unijnych.
Jak stosować PKD 2025?
Integralną część klasyfikacji PKD 2025 stanowią klucze powiązań pomiędzy klasyfikacją PKD 2007 a klasyfikacją PKD 2025, które pozwalają dopasować poprzednie kody do nowych.
Od kiedy będzie stosowana PKD 2025?
PKD 2025 wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r. Do wniosków o wpis podmiotów:
1) rozpoczynających wykonywanie działalności gospodarczej;
2) wykonujących działalność gospodarczą, której przedmiot jest oznaczony kodem PKD 2007 i które po wejściu w życie omawianego rozporządzenia złożyły wniosek o zmianę wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, Krajowym Rejestrze Sądowym lub krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej
– stosować się będzie kody nowej klasyfikacji (PKD 2025).
Natomiast do podmiotów wykonujących przed 1 stycznia 2025 r., działalność gospodarczą, której przedmiot jest oznaczony kodem PKD 2007, które po tej dacie nie złożą wniosku o zmianę wpisu w CEIDG, KRS lub rejestrze REGON stosować się będzie kody PKD 2007, jednak nie dłużej niż przez 24 miesiące od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
Podmioty te będą mogły wyłącznie do dnia 31 grudnia 2026 r. samodzielnie dokonać przeklasyfikowania kodu określającego przedmiot dotychczas prowadzonej działalności: z PKD 2007 na PKD 2025. Po upływie tego okresu przejściowego, tj. z dniem 1 stycznia 2027 r. planuje się wprowadzenie automatycznego przeklasyfikowania tych podmiotów w CEIDG, KRS, w rejestrze REGON oraz innych rejestrach urzędowych.
Powyższe oznacza, że:
– w razie niedostosowania PKD przez podmiot wpisany do CEIDG, KRS lub REGON do 31 grudnia 2026 r., dane te będą aktualizowane automatycznie według kodów PKD 2025:
a) od 1 stycznia 2027 r. – jeżeli podmioty te nie będą składały żadnych wniosków o zmianę wpisu albo
b) po dniu złożenia wniosku o zmianę wpisu bez jednoczesnego wniosku o dokonanie aktualizacji kodów PKD;
– podmioty powstałe po 1 stycznia 2025 r. będą obowiązane posługiwać się nową klasyfikacją.
1 stycznia 2025 r. wejdzie w życie nowa Polska Klasyfikacja Działalności, która zastąpi dotychczasową. Przewidziano jednak dwuletni okres przejściowy, do 31 grudnia 2026 r., po którym kody PKD we właściwych rejestrach ulegną automatycznej aktualizacji.
Informacje przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu zapisów art. 66. Kodeksu Cywilnego (Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.) i nie dotyczą sprzedaży podmiotów, o których mowa w art. 151 KSH (Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych).
Sprawdź jak możemy Ci pomóc w rozwijaniu firmy
Gotowe spółki
Oferujemy spółki akcyjne, komandytowe czy spółki z licencją na spedycję. Gwarantujemy notarialnie brak długów i zobowiązań oferowanych spółek. Rozpocznij działalność już w ciągu 1 dnia!
od 1 490 złKsięgowość
Doświadczony zespół księgowych i doradców podatkowych zajmie się obsługą podatkową i kadrowo-płacową Twojej spółki. Dodatkowo otrzymasz darmowy program do fakturowania.
od 325 zł miesięcznieSiedziba dla firmy
Korzystając z usługi wirtualnego biura będziesz mógł pozostawić siedzibę spółki w naszej, prestiżowej lokalizacji a nasz personel zajmie się Twoją korespondencją i obsługą telefoniczną.
od 287 zł miesięczniePrzemysław Boruch
Dyrektor Zarządzający
- Obsługuję klientów w sieci oddziałów na terenie całej Polski
- +48 22 100 59 71 w dni robocze 8:30 –16:30
Dodaj komentarz