Składki ZUS po zmianie formy opodatkowania

środa, 13 Lipiec 2022 w kategorii Księgowość

Czy zmiana forny opodatkowania, którą umożliwia Polski Ład, wpływa na wysokość składek ZUS?

Polski Ład 2.0 umożliwia przedsiębiorcom będącym na ryczałcie zmianę formy opodatkowania na skalę podatkową:
– do 22 sierpnia 2022 roku. Zmiana formy opodatkowania w trakcie roku dotyczy dochodów uzyskanych od lipca 2022 roku;
– po zakończonym roku podatkowym. Wtedy zmiana formy opodatkowania dotyczyć będzie całego roku.

Podatnicy rozliczający się liniowo także mają możliwość zmiany formy opodatkowania na skalę podatkową, ale jedynie po zakończonym roku podatkowym. Pisaliśmy o tym w artykule o Polskim Ładzie 2.0. Jakie składki ZUS będą płacili przedsiębiorcy, którzy zdecydują się zmienić formę opodatkowania?

Składka zdrowotna przy zmianie formy opodatkowania za cały rok

Dla przypomnienia warto nadmienić, że zasady opłacania składki zdrowotnej zostały zróżnicowane w zależności od wybranej formy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych płacą składkę zdrowotną w wysokości 9% osiągniętego dochodu, a rozliczający się podatkiem liniowym – w wysokości 4,9% osiągniętego dochodu, lecz nie mniejszą niż 9% minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku.
Przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem płacą składkę zdrowotną w wysokości 9% podstawy wymiaru, która stanowi 60, 100 lub 180 % przeciętnego wynagrodzenia – w zależności od osiągniętego przychodu. Po zmianie z ryczałtu lub podatku liniowego na skalę podatkową sposób wyliczania składki zdrowotnej i jej wysokość ulegnie zatem zmianie, a podatnicy będą musieli składkę zdrowotną przeliczyć raz jeszcze.

Składka zdrowotna przy zmianie z podatku liniowego na skalę podatkową

Biorąc pod uwagę powyższe wskazania, przedsiębiorca, który rozliczał się liniowo, wyliczał składkę zdrowotną, mnożąc osiągnięty dochód przez 4,9%. Jeżeli zmieni formę opodatkowania, składkę zdrowotną będzie musiał obliczyć raz jeszcze, mnożąc osiągnięty dochód przez 9%. Oznacza to, że różnicę będzie musiał wpłacić do ZUS.

Składka zdrowotna przy zmianie z ryczałtu na skalę podatkową

Z kolei u przedsiębiorcy, który rozliczał się ryczałtem może pojawić się nadpłata. W przypadku ryczałtu podatnik płaci składkę zdrowotną w wysokości 9% podstawy wymiaru, którą jest określony procent przeciętnego wynagrodzenia (w zależności od osiągniętego przychodu). Po zmianie formy opodatkowania na skalę podatkową składka zdrowotna obliczana będzie od dochodu, więc nadpłata pojawi się, gdy dochód będzie niższy niż wskazana wyżej podstawa wymiaru.

Jak rozliczyć się z ZUS?

Niedopłata powinna zostać uregulowana do 20 maja 2023 roku. Z kolei o zwrot nadpłaty podatnik będzie mógł w tym samym okresie wystąpić do ZUS.

Składka zdrowotna przy zmianie formy opodatkowania w trakcie roku

Podatnik-ryczaltowiec, który zmieni formę opodatkowania w trakcie roku, składkę zdrowotną według zasad ogólnych opłaci od miesiąca, w którym nastąpiła zmiana, a więc od lipca.

Uwaga!
W lipcu, podatnik, który przeszedł z ryczałtu na skalę podatkową, wykaże zerowy dochód, a zatem składkę zdrowotną wyliczy od minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zmiana formy opodatkowania po zakończonym roku podatkowym, którą umożliwia Polski Ład 2.0, wiąże się z koniecznością obliczenia na nowo składki zdrowotnej i niekiedy uiszczenia nadpłaty.

SłabyPrzeciętnyDobryBardzo dobryDoskonały! (Oceń pierwszy!)

Sprawdź jak możemy Ci pomóc w rozwijaniu firmy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysław Boruch

Dyrektor Zarządzający

Wypełnij - odpowiemy błyskawicznie

Oświadczam że zapoznałem się z polityką prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzaniem moich danych osobowych na warunkach i w celach w niej określonych.więcej

Dane będą wykorzystane wyłącznie do kontaktu w sprawie usług.