Sprzedaż udziałów w spółce z o.o. przez s24
Możliwa jest sprzedaż udziałów w spółce z o.o. przez system s24, o ile umowa spółki została zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy. Jakie czynności należy podjąć?
Weryfikacja umowy spółki
Pierwszym krokiem powinna być weryfikacja umowy spółki pod kątem konieczności uzyskania zgody spółki. Umowa spółki z o.o. zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy może zawierać zastrzeżenie, że zbycie udziału wymaga zgody spółki. W takiej sytuacji konieczne będzie uzyskanie zgody zarządu spółki na zbycie, co również możliwe jest przez system S24, o czym poniżej.
Zawarcie umowy
Umowę zbycia (sprzedaży) udziałów należy zawrzeć przez portal S24, zaznaczając i wypełniając odpowiednie pola we wzorcu umowy udostępnionym w portalu.
Aby to zrobić, należy:
1. Zalogować się na swoje konto w systemie S24.
2. W zakładce „Moje przedsiębiorstwa” odszukać spółkę, której udziały chcemy zbyć.
3. W zakładce „Dokumenty” kliknąć: „Nowy dokument” i wybrać: „Umowa zbycia udziałów w spółce z o.o.”.
4. Wypełnić wzorzec, wskazując, kto zbywa udziały, kto je nabywa, w jakiej liczbie i za jaką cenę.
5. Po uzupełnieniu umowy, zbywca i nabywca powinni ją podpisać w zakładce Podpisy profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym.
Dodatkowe dokumenty
Jeżeli umowa spółki wymaga zgody spółki, dodatkowo w zakładce: „Dokumenty” należy kliknąć: „Nowy dokument” i wybrać: „Udzielenie zgody na zbycie udziałów w spółce z o.o.”. Po wypełnieniu wzorca, uchwałę podpisuje zarząd spółki w zakładce Podpisy profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym.
W przypadku gdy nabywca jest spoza grona dotychczasowych wspólników dodatkowo konieczne będzie również w ten sam sposób uzupełnienie i podpisanie dokumentu: „Oświadczenie nowego wspólnika o objęciu udziałów w spółce z o.o.”. Dokument podpisuje nowy wspólnik.
Należy także uzupełnić i podpisać dokument: „Lista wspólników”. Listę wspólników podpisują wszyscy członkowie zarządu spółki.
Zawiadomienie spółki
Zgodnie z art. 187 § 1 Kodeksu spółek handlowych o zbyciu udziału na inną osobę zainteresowani zobowiązani są zawiadomić spółkę, przedstawiając dowód zbycia, ponieważ zbycie udziału jest skuteczne wobec spółki od chwili, gdy spółka otrzyma od jednego z zainteresowanych zawiadomienie o zbyciu wraz z dowodem dokonania czynności.
Wniosek do KRS
Choć zbycie udziałów w spółce z o.o. jest skuteczne z chwilą zawarcia umowy, z zastrzeżeniem obowiązku zawiadomienia spółki, to celem ujawnienia nowego wspólnika w KRS konieczne jest złożenie wniosku o zmianę danych spółki w KRS. Ujawnieniu w rejestrze podlega wspólnik, który ma co najmniej 10 % udziałów. Celem złożenia do KRS wniosku o zmianę danych spółki należy:
1. W zakładce „Wnioski” kliknąć: „Nowy wniosek” i wybrać: „Wniosek o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców”.
2. Przed rozpoczęciem wypełniania wniosku należy do niego załączyć wszystkie niezbędne i podpisane dokumenty wskazane w pkt 1, a dodatkowo dokument zewnętrzny: „Lista adresów do doręczeń członków organu lub osób uprawnionych do powołania zarządu”.
3. Następnie należy wypełnić wzorzec wniosku i podpisać w zakładce Podpisy profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym. Wniosek podpisuje zarząd spółki.
4. Ostatnim krokiem jest wysłanie wniosku do sądu poprzez kliknięcie: „Opłać i wyślij”.
PCC-3
Sprzedaż udziałów w spółce z o.o. jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Stawka podatku wynosi 1 % ceny sprzedaży udziałów (wartości rynkowej). Obowiązek zapłaty podatku należy do kupującego. Wraz z zapłatą podatku należy złożyć deklarację pcc-3.
Sprzedaż udziałów w spółce z o.o. możliwa jest nie tylko u notariusza, ale także przez system s24, o ile umowa spółki z o.o. została zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy. W tym celu należy wypełnić i podpisać wzorzec umowy zbycia udziałów w systemie, a także dokumenty towarzyszące, a następnie złożyć wniosek o zmianę danych spółki w KRS.
Informacje przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu zapisów art. 66. Kodeksu Cywilnego (Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.) i nie dotyczą sprzedaży podmiotów, o których mowa w art. 151 KSH (Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych).
Sprawdź jak możemy Ci pomóc w rozwijaniu firmy
Gotowe spółki
Oferujemy spółki akcyjne, komandytowe czy spółki z licencją na spedycję. Gwarantujemy notarialnie brak długów i zobowiązań oferowanych spółek. Rozpocznij działalność już w ciągu 1 dnia!
od 1 490 złKsięgowość
Doświadczony zespół księgowych i doradców podatkowych zajmie się obsługą podatkową i kadrowo-płacową Twojej spółki. Dodatkowo otrzymasz darmowy program do fakturowania.
od 325 zł miesięcznieSiedziba dla firmy
Korzystając z usługi wirtualnego biura będziesz mógł pozostawić siedzibę spółki w naszej, prestiżowej lokalizacji a nasz personel zajmie się Twoją korespondencją i obsługą telefoniczną.
od 287 zł miesięczniePrzemysław Boruch
Dyrektor Zarządzający
- Obsługuję klientów w sieci oddziałów na terenie całej Polski
- +48 22 100 59 71 w dni robocze 8:30 –16:30
Dodaj komentarz