Ułatwienia w składaniu sprawozdań finansowych dla podmiotów wpisanych do KRS

środa, 20 Marzec 2019 w kategorii Spółka z o. o., Księgowość

Aplikacja e-Sprawozdania Finansowe od 13 marca 2019 r. dostępna jest również dla podmiotów wpisanych do KRS. Aplikacja umożliwia sporządzenie i podpisanie sprawozdania finansowego w formacie XML.

W artykule dostępnym tutaj informowaliśmy, że od 1 października 2018 r. podmioty wpisane do KRS obowiązane są składać sprawozdania finansowe, a co najważniejsze sporządzać je wyłącznie elektronicznie, w systemie teleinformatycznym (w strukturze logicznej oraz formacie XML). Tak przygotowane sprawozdania finansowe opatruje się następnie kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Oznacza to brak możliwości sporządzania sprawozdań finansowych w wersji papierowej.

Po roku od wprowadzenia e-sprawozdań (od 15 marca 2018 r. przedsiębiorcy nie składają do KRS papierowych sprawozdań, choć te sporządzone do 1 października 2018 r. mogą być wysyłane do Repozytorium Dokumentów Finansowych w formie skanu) Ministerstwo Finansów wprowadza ułatwienie dla podmiotów wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego. Od 13 marca 2019 roku również podatnicy CIT mają możliwość sporządzania sprawozdań finansowych za pomocą aplikacji e-Sprawozdania Finansowe.

Dotychczas aplikacja e-Sprawozdania Finansowe dostępna była wyłącznie dla podatników PIT (którzy prowadzą księgi rachunkowe i mają obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych).

Jest to istotne z uwagi na fakt, że do tej pory podatnicy CIT musieli sprawozdania finansowe w formacie XML sporządzać na własną rękę np. w odpowiednim programie, który należało wcześniej kupić.

Ważne!

Z aplikacji e-Sprawozdania Finansowe nie mogą skorzystać podmioty finansowe (np. banki, towarzystwa ubezpieczeniowe czy SKOK-i). W aplikacji nie ma również możliwości sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych.

Jak złożyć sprawozdanie finansowe za pomocą aplikacji?

Za pomocą aplikacji przedsiębiorca sporządza e-Sprawozdanie Finansowe. Po wypełnieniu odpowiednich pól i rubryk generuje plik XML, a następnie podpisuje plik podpisem kwalifikowanym lub podpisem zaufanym. Tak wygenerowany i podpisany plik przedsiębiorca pobiera na swój komputer i składa do Repozytorium Dokumentów Finansowych udostępnionego w systemie eKRS, jak dotychczas. Zatem, pomimo udostępnionej aplikacji, sprawozdania finansowe wysyła się do KRS nadal za pomocą systemów udostępnionych przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

W aplikacji istnieją pola o różnym poziomie wymagalności. Pola, których wypełnienie jest obowiązkowe są oznaczone gwiazdką. Aplikacja umożliwia zapisanie postępu prac. Dodatkową funkcjonalnością aplikacji są flagi informujące o prawidłowym/nieprawidłowym uzupełnieniu kolejnego elementu sprawozdania finansowego.

Ważne!

Podmioty, które przesłały sprawozdanie finansowe w formacie XML do RDF, nie są już zobowiązane do dodatkowego przekazywania sprawozdań finansowych do naczelników urzędów skarbowych.

Z aplikacji mogą również korzystać podmioty, które nie są wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS np. organizacje czy fundacje. Podmioty te mają możliwość sporządzenia sprawozdania finansowego za pomocą udostępnionej przez Ministerstwo Finansów aplikacji. Następnie podpisują je elektronicznie i przekazują do urzędu skarbowego.

Aplikację można pobrać ze strony Ministerstwa Finansów znajdującej się pod adresem https://www.podatki.gov.pl.

Aplikacja e-Sprawozdania Finansowe – podsumowanie

Aplikacja to narzędzie:

– bezpłatne,

– dedykowane zarówno podatnikom PIT, jak i podatnikom CIT (jednostkom wpisanym i niewpisanym do KRS),

– umożliwiające wprowadzenie danych do sprawozdania finansowego,

– zapisanie wprowadzonych danych i ponowne otwarcie zapisanego sprawozdania finansowego,

– podpisanie sporządzonego sprawozdania.

Aplikacja nie umożliwia podmiotom wpisanym do KRS złożenia sprawozdania w Repozytorium Dokumentów Finansowych KRS.

SłabyPrzeciętnyDobryBardzo dobryDoskonały! (Oceń pierwszy!)

Sprawdź jak możemy Ci pomóc w rozwijaniu firmy

Przemysław Boruch

Dyrektor Zarządzający

Wypełnij - odpowiemy błyskawicznie

Oświadczam że zapoznałem się z polityką prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzaniem moich danych osobowych na warunkach i w celach w niej określonych.więcej

Dane będą wykorzystane wyłącznie do kontaktu w sprawie usług.