Ulga na start – 6 miesięcy bez składek ZUS?

środa, 2 Maj 2018 w kategorii Jednoosobowa działalność gospodarcza

30 kwietnia 2018 r. weszło w życie Prawo przedsiębiorców – jedna z ustaw Konstytucji Biznesu. Nowa ustawa wprowadza m.in. zwolnienie przedsiębiorców z obowiązku płacenia składek ZUS przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności. Początkującym przedsiębiorcom przyznaje się tzw. ulgę na start.

O najważniejszych zmianach, które wprowadza Konstytucja biznesu pisaliśmy w artykule pod tym linkiem.

Dla kogo?

„Ulga na start” przysługuje osobom fizycznym, które:

– rozpoczynają działalność gospodarczą,

– podejmują taką działalność ponownie po co najmniej 60-miesięcznej przerwie (od jej zawieszenia lub zakończenia).

Co zyskujemy?

„Ulga na start” oznacza dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność niższe koszty prowadzenia tej działalności. Początkujący przedsiębiorcy zwolnieni są z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze pół roku wykonywania działalności. Oznacza to oszczędność rzędu 200 złotych, bowiem wysokość składek ZUS dla początkujących przedsiębiorców w 2018 roku wynosi:

– ubezpieczenie emerytalne – 122,98 zł

– ubezpieczenie rentowe – 50,40 zł

– ubezpieczenie chorobowe – 15,44 zł

– ubezpieczenie wypadkowe – 10,52 zł.

Ważne!

„Ulga na start” nie obejmuje składek na ubezpieczenie zdrowotne, a jedynie składki na ubezpieczenia społeczne. Oznacza to, że przedsiębiorca korzystający z „ulgi na start” jest i tak zobowiązany do uiszczania comiesięcznej składki zdrowotnej w wysokości 319,94 złotych.

Co tracimy?

Przedsiębiorca, który decyduje się na skorzystanie z „ulgi na start”, musi liczyć się z tym, że w tym okresie nie będzie zgłoszony do ubezpieczeń społecznych. Chyba że podlega ubezpieczeniom z innego tytułu np. umowy o pracę. Z uwagi na powyższe, skorzystanie z „ulgi na start” jest dobrowolne – jeżeli przedsiębiorca od pierwszego dnia prowadzenia działalności chce podlegać ubezpieczeniom, może zrezygnować z ulgi.

Co dalej?

Po 6 miesiącach od założenia działalności gospodarczej tj. po skorzystaniu z „ulgi na start”, przedsiębiorca opłaca następnie przez kolejne 24 miesiące prowadzenia działalności składki ZUS w preferencyjnej wysokości (wskazanej powyżej).

„Ulga na start” to dla początkujących przedsiębiorców pół roku bez składek ZUS na ubezpieczenia społeczne. Następnie przez kolejne 24 miesiące przedsiębiorca opłaca niższe składki ZUS. Preferencyjny okres wydłuża się zatem do 2,5 roku i ma stanowić ulatwienie dla tych, którzy nie są pewni przychodów w tym najtrudniejszym dla firmy okresie.

SłabyPrzeciętnyDobryBardzo dobryDoskonały! (Oceń pierwszy!)

Sprawdź jak możemy Ci pomóc w rozwijaniu firmy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysław Boruch

Dyrektor Zarządzający

Wypełnij - odpowiemy błyskawicznie

Oświadczam że zapoznałem się z polityką prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzaniem moich danych osobowych na warunkach i w celach w niej określonych.więcej

Dane będą wykorzystane wyłącznie do kontaktu w sprawie usług.