Zawieszenie działalności gospodarczej krok po kroku

poniedziałek, 29 Grudzień 2014 w kategorii Jednoosobowa działalność gospodarcza

Jeżeli Twoja działalność gospodarcza nie przynosi spodziewanych efektów, brak Ci środków na zapłatę zobowiązań, składek do ZUS czy podatków, jako przedsiębiorca możesz na jakiś czas zrezygnować z prowadzenia działalności. Nie musisz jednak w takiej sytuacji całkowicie jej likwidować, ponieważ polskie prawo przewiduje możliwość zawieszenia działalności gospodarczej.

Na takie rozwiązanie mogą zdecydować się np.: przedsiębiorcy, którzy uzyskują zlecenia sezonowo i w okresie braku zleceń nie opłaca się im prowadzić działalności.

Kto może zawiesić działalność?

Należy jednak pamiętać o tym, że nie wszyscy przedsiębiorcy mają możliwość zawieszenia działalności gospodarczej. Udogodnienie to obwarowane jest pewnymi warunkami. Po pierwsze przedsiębiorcy, którzy chcą zawiesić działalność nie mogą zatrudniać pracowników. Poprzez pracowników rozumie się osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, na podstawie powołania, mianowania czy spółdzielczej umowy o pracę. Zatem przedsiębiorcy zatrudniający na podstawie umów cywilnoprawnych również mają możliwość zawieszenia działalności. Z kolei wspólnicy spółek jawnych, cywilnych czy partnerskich do dokonania zawieszenia potrzebują zgody pozostałych wspólników.

Na jaki okres można zawiesić działalność?

Przedsiębiorca może zawiesić swoją działalność na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Okres zawieszenia rozpoczyna się w dniu wskazanym we wniosku, nie wcześniej jednak niż w dniu złożenia wniosku, a kończy wraz z dniem złożenia wniosku o wznowienie działalności gospodarczej (zatem we wniosku o zawieszenie działalności gospodarczej nie wskazuje się okresu zawieszenia).

W jaki sposób dokonać zawieszenia działalności?

Wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej jest jednocześnie wnioskiem o wpis informacji o zawieszeniu jej wykonywania w CEIDG. Zawieszenia dokonuję się poprzez formularz CEIDG-1. Jeżeli osoba zawieszająca działalność jest jednocześnie wspólnikiem spółki cywilnej, musi dodatkowo wypełnić formularz CEIDG-S.C.

Wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej można złożyć osobiście w urzędzie miasta lub gminy (nie ma rejonizacji, zatem wniosek można złożyć w wybranym przez siebie urzędzie), wysłać pocztą (wymagany jest wtedy notarialnie poświadczony podpis), przez pełnomocnika (należy wnieść opłatę skarbową w wysokości 17 zł na konto Urzędu Gminy) lub elektronicznie (po zalogowaniu się do swojego konta w CEIDG).

Co ważne, urząd w terminie 3 dni od poprawnego złożenia wniosku ma obowiązek przesłać informację o zawieszeniu działalności właściwemu urzędowi skarbowemu, urzędowi statystycznemu oraz ZUS (ewentualnie KRUS). Zatem przedsiębiorca nie musi wykonywać dodatkowych czynności.

Czego przedsiębiorca nie może w okresie zawieszenia? Jakie są jego uprawnienia?

W okresie zawieszenia przedsiębiorca nie może wykonywać pozarolniczej działalności gospodarczej i osiągać z niej przychodów (zgodnie z art. 14a ust. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).  Ma jednak prawo do osiągania przychodów z działalności prowadzonej przed dniem zawieszenia.

Art. 14a ust. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej określa dodatkowo inne uprawienia przedsiębiorcy. Przedsiębiorca ma m.in.: prawo do czynności mających na celu zabezpieczenie źródła przychodów, przyjmowania należności, które powstały przed datą zawieszenia działalności.

Należy pamiętać również o tym, że przedsiębiorca ma obowiązek regulować zobowiązania powzięte przed dniem zgłoszenia zawieszenia. Zatem jeżeli jako przedsiębiorca podpisałeś jakieś umowy przed dniem zawieszenia, pamiętaj, że jesteś nadal zobowiązany do uiszczania zobowiązań z nich wynikających, chyba, że postarasz się o wypowiedzenie takich umów.

Przedsiębiorca, który zawiesił działalność, może zostać poddany kontroli na takich samych zasadach, jakie obowiązują przedsiębiorców wykonujących działalność.

Korzyści z zawieszenia działalności gospodarczej

Zawieszenie działalności gospodarczej jest korzystne dla przedsiębiorcy z uwagi na brak konieczności opłacania składek ZUS i zaliczek na poczet podatku dochodowego. Przedsiębiorcy zarejestrowani jako płatnicy podatku VAT, nie muszą też składać deklaracji VAT (VAT-7 czy VAT-7k) i opłacać podatku. Chyba, że uzyskują przychody z transakcji powziętych przed zawieszeniem działalności.

Przedsiębiorca nie jest zobowiązany do opłacania składek ZUS, ponieważ wraz ze złożeniem wniosku o zawieszenie działalności gospodarczej, zostaje wyrejestrowany z ZUS. Jednak wyrejestrowanie z ZUS oznacza również to, że po upływie 30 dni od zapłaty ostatniej składki na ubezpieczenie zdrowotne traci się prawo do świadczeń zdrowotnych. Okres zawieszenia działalności nie jest również liczony do lat pracy, które uprawniają do otrzymania emerytury.

Wznowienie działalności

Aby wznowić działalność gospodarczą, należy przed upływem 24 miesięcy, również na formularzu CEIDG-1, złożyć wniosek o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej. Niezłożenie wniosku przed upływem tego terminu jest równoznaczne z wykreśleniem przedsiębiorcy z CEIDG z urzędu w drodze decyzji administracyjnej. 

Informacje przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu zapisów art. 66. Kodeksu Cywilnego (Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.) i nie dotyczą sprzedaży podmiotów, o których mowa w art. 151 KSH (Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych).

SłabyPrzeciętnyDobryBardzo dobryDoskonały! (2 votes, average: 5,00 out of 5)

Sprawdź jak możemy Ci pomóc w rozwijaniu firmy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysław Boruch

Dyrektor Zarządzający

Wypełnij - odpowiemy błyskawicznie

Oświadczam że zapoznałem się z polityką prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzaniem moich danych osobowych na warunkach i w celach w niej określonych.więcej

Dane będą wykorzystane wyłącznie do kontaktu w sprawie usług.