Zmniejszenie limitu gotówkowego dla płatności pomiędzy przedsiębiorcami

środa, 2 marca 2022 w kategorii Jednoosobowa działalność gospodarcza, Księgowość

Przedsiębiorcy mogą regulować zobowiązania związane z prowadzoną działalnością gospodarczą w formie gotówkowej do kwoty 15.000 złotych brutto. Od 1 stycznia 2023 roku kwota ta ma ulec zmianie.

Jak jest?

Dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością̨ gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:

– stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca (tj. z rachunku jednego przedsiębiorcy na rachunek drugiego przedsiębiorcy) oraz

– jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

Powyższe oznacza, że jeżeli przedsiębiorca rozlicza transakcję dokonaną z innym przedsiębiorcą, a przez rozliczenie rozumiemy zarówno dokonanie płatności, jak i jej przyjęcie, to może to zrobić w formie gotówkowej wyłącznie w przypadku, gdy jednorazowa wartość transakcji nie przekracza kwoty 15 000 złotych (to jest kwota brutto, to jest łącznie z podatkiem VAT).

Kwota limitu dotyczy wartości transakcji niezależnie od liczby płatności dokonanych w ramach tej transakcji. Oznacza to, że jeżeli transakcja ma zostać rozliczona w ramach kilku płatności (np. przy płatnościach ratalnych) i pojedyncze wpłaty nie przekroczą kwoty 15 000 złotych, ale łączna wartość transakcji tak, to wtedy cała transakcja powinna zostać rozliczona za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy.

Jeżeli transakcja ma zostać rozliczona w walucie obcej, to jej wartość przelicza się na złote według średniego kursu danej waluty ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

Jak będzie?

Od 1 stycznia 2023 roku wartość transakcji, którą będzie można rozliczyć w formie bezgotówkowej zostanie zmniejszona do 8 000 złotych. Oznacza to, że dokonanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą pomiędzy przedsiębiorcami powinno nastąpić za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy w przypadku, gdy jednorazowa wartość transakcji przekroczy 8 000 złotych (jest to kwota brutto, łącznie z podatkiem VAT).W przypadku transakcji w walutach obcych – równowartość tej kwoty.

Przekroczenie limitu gotówkowego

Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca dokona płatności związanej z prowadzoną działalnością gospodarczą w gotówce w kwocie powyżej 15 000 złotych? W takim przypadku podatnik – nabywca towaru lub usługi, dokonujący płatności – nie będzie uprawniony do zaliczenia takiej płatności (całej kwoty) do kosztów uzyskania przychodów.

Płatności pomiędzy przedsiębiorcą a konsumentem

Od dnia 1 stycznia 2023 roku konsument będzie obowiązany do dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeżeli jednorazowa wartość transakcji z przedsiębiorcą, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 20 000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji. Oznacza to, że dokonywanie płatności w formie gotówkowej pomiędzy przedsiębiorcą a konsumentem także będzie ograniczone limitem – do kwoty 20 000 złotych.

Przekroczenie limitu gotówkowego

Dokonanie przez konsumenta płatności w formie gotówkowej w kwocie powyżej 20 000 złotych będzie skutkowało uznaniem transakcji za dodatkowy przychód z działalności gospodarczej przedsiębiorcy, a tym samym dodatkowym podatkiem do zapłacenia.

Od 1 stycznia 2023 roku zmniejszy się limit płatności gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcami do 8 000 złotych. Transakcje opiewające na wyższą kwotę powinny być rozliczane za pośrednictwem rachunków płatniczych. Od 2023 roku także konsument będzie obowiązany do dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego w przypadku, gdy wartość transakcji z przedsiębiorcą przekroczy 20 000 złotych.

Informacje przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu zapisów art. 66. Kodeksu Cywilnego (Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.) i nie dotyczą sprzedaży podmiotów, o których mowa w art. 151 KSH (Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych).

[ssba]
SłabyPrzeciętnyDobryBardzo dobryDoskonały! (Oceń pierwszy!)

Sprawdź jak możemy Ci pomóc w rozwijaniu firmy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysław Boruch

Dyrektor Zarządzający

Wypełnij - odpowiemy błyskawicznie

Oświadczam że zapoznałem się z polityką prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzaniem moich danych osobowych na warunkach i w celach w niej określonych.więcej

Dane będą wykorzystane wyłącznie do kontaktu w sprawie usług.