Jak bezpiecznie kupić gotową spółkę?

piątek, 19 Wrzesień 2014 w kategorii Gotowe spółki

Gdy zależy nam na czasie lub gdy nie chcemy borykać się ze żmudnym procesem rejestracji spółki lub gdy po prostu potrzebujemy spółki z odpowiednim stażem, kupno gotowej spółki może okazać się alternatywą wartą rozważenia.

Po wpisaniu w wyszukiwarce „gotowe spółki z o.o. na sprzedaż” można spotkać się z dużą ilością ofert sprzedawców gotowych spółek. Co należy zrobić, by nie dać się oszukać?

1. Znalezienie odpowiedniego źródła pozyskania spółki

W celu kupna gotowej spółki należy zwrócić się do firmy, która specjalizuje się w sprzedaży gotowych spółek. Ma odpowiednie doświadczenie i weryfikowalną historię działalności. Wtedy mamy pewność, że kupujemy gotową spółkę z pewnego źródła. Okazuje się, że na polskim rynku o to wcale nie tak prosto. Wciąż mało jest firm specjalizujących się w tej dziedzinie.

Przyjmuje się, że „czysta” gotowa spółka nie prowadziła dotąd żadnej działalności operacyjnej i nie posiada żadnych zobowiązań do spłacenia. Zawsze jednak warto sprawdzać stan zadłużenia kupowanego podmiotu. Bowiem zdarza się tak, że firmy oferujące sprzedaż gotowych spółek skupują je z rynku, a tylko odsprzedają jako czyste podmioty. W takiej sytuacji nie mogą dać gwarancji, że spółka nie posiada żadnych zobowiązań. Pierwotny właściciel może bowiem o nich nie poinformować.

2. Podpisanie dokumentów

Po znalezieniu zaufanej firmy można przystąpić do podpisania dokumentów, które umożliwią nam przejęcie spółki. Co istotne, nie załatwiamy spraw związanych z rejestracją spółki samodzielnie, ponieważ spółka jest już zarejestrowana. Jeżeli zwrócimy się do profesjonalnej firmy z chęcią kupna gotowej spółki, działalność możemy rozpocząć zaraz po podpisaniu u notariusza umowy zakupu udziałów (akcji) i uchwały o zmianie zarządu. Wystarczy, że przygotujemy odpowiednie dokumenty zawierające nazwę spółki, dane wspólników, członków zarządu, procent udziałów, miejsce siedziby oraz trzy kody PKD klasyfikujące działalność gospodarczą. Czas oczekiwania to około 1-2 dni.

Jeżeli chcemy uczynić proces kupna gotowej spółki maksymalnie bezpiecznym, warto poprosić o aktualne zaświadczenia o niezaleganiu z Urzędu Skarbowego i ZUS oraz dopilnować aby umowa sprzedaży zawierała odpowiednie gwarancje braku zadłużenia spółki. Należy jednak zwrócić uwagę że gwarancje są maksymalnie tyle warte ile majątek firmy sprzedającej dlatego ze szczególną uwagą należy podejść do wyboru źródła pozyskania spółki.

3. Pobranie odpisu z KRS

Aby sprawdzić, czy firma która sprzedaje nam spółkę była jedynym udziałowcem gotowej spółki, należy pobrać pełny odpis spółki z KRS, gdzie znajdziemy całą historię własnościową spółki. Jest to istotne gdyż niektóre firmy zajmujące się sprzedażą gotowych spółek zajmują się kupowaniem spółek od przypadkowych osób a następnie sprzedają je jako gotowe, czyste spółki bez historii gospodarczej. Nie są jednak w stanie zagwarantować iż takie spółki nie posiadają negatywnej historii o której nie poinformował pierwotny właściciel spółki.

4. Pomoc przy dalszych formalnościach

Z usług firm specjalizujących się w sprzedaży spółek warto skorzystać również dlatego, że pomagają załatwić wszelkie formalności związane z dalszym bytem spółki. To również przekłada się na bezpieczeństwo transakcji. Spółka zbywa udziały oraz aktualizuje dane w KRS, Urzędzie Statystycznym i Urzędzie Skarbowym. Oferuje także dalszą pomoc przy prowadzeniu obsługi prawnej oraz księgowej.

Problematyka sprzedaży gotowych spółek opiewa wciąż na sporej niewiedzy na ten temat. Związane jest to z tym, że jest to dość nowe zjawisko na polskim rynku. Nie warto zatem kupować gotowych spółek od podmiotów z niewiadomego źródła, a także od osób prywatnych, które nie zajmują się tym zawodowo. Nie mamy pewności, czy oświadczenia składane przez takie osoby są zgodne z prawdą. Warto za to skorzystać z usług pewnych firm, mających wykwalifikowaną kadrę.

Sprawdź ofertę spółek na sprzedaż w McCarthy & Taggart Group

SłabyPrzeciętnyDobryBardzo dobryDoskonały! (2 votes, average: 4,50 out of 5)

Sprawdź jak możemy Ci pomóc w rozwijaniu firmy

Przemysław Boruch

Dyrektor Zarządzający

Wypełnij - odpowiemy błyskawicznie

Oświadczam że zapoznałem się z polityką prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzaniem moich danych osobowych na warunkach i w celach w niej określonych.więcej

Dane będą wykorzystane wyłącznie do kontaktu w sprawie usług.