Wady i zalety kupna gotowej spółki

piątek, 17 Październik 2014 w kategorii Gotowe spółki

Gotowe spółki to wciąż nowe twory prawne na polskim rynku. Jednak możliwość kupna gotowych spółek oferuje obecnie coraz więcej firm. Jakie wady i zalety ma skorzystanie z takiego rozwiązania?

Zalety gotowej spółki

Brak problemów z rejestracją

Gotowa spółka to podmiot, który został zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym i posiada wszystkie niezbędne dokumenty rejestracyjne. Zatem kupując gotową spółkę, nie musimy borykać się ze żmudnym procesem rejestracji, który jest zadaniem bardzo trudnym i czasochłonnym. Spółka posiada sporządzoną i podpisaną notarialnie umowę spółki, a także numery potrzebne do prowadzenia działalności gospodarczej – KRS, NIP, REGON. Jest zgłoszona do podatku VAT i VAT-EU.

Szybkość transakcji

Zgłaszając się w celu zakupu gotowej spółki do profesjonalnej firmy, cała formalność zajmie nam nie więcej niż 1-2 dni. Gotowa spółka to w pełni ukształtowany podmiot prawny, wolny od zobowiązań, który zostaje przekazany nabywcy. Ma prowadzoną dokumentację księgową oraz składane wszystkie niezbędne deklaracje. Działalność rozpoczynamy zaraz po podpisaniu u notariusza umowy zakupu udziałów (akcji). Kupno gotowej spółki pozwala zatem na błyskawiczne rozpoczęcie własnej działalności. Szybkość całej transakcji to nie tylko zwykła oszczędność czasu, ale często także konieczność. Podczas przedsięwzięć dofinansowanych ze środków unijnych zwyczajnie brakuje czasu na założenie własnej spółki, ponieważ w celu uzyskania dotacji przedsiębiorca musi spełnić szereg warunków formalnych.

Staż spółki

Zaletą gotowej spółki jest także to, że może posiadać historię w KRS i US, choć nie prowadziła dotąd działalności. Większość firm posiada w swej ofercie możliwość kupna gotowych spółek, które zostały zarejestrowane wcześniej i już od kilku lat istnieją na rynku. Odpowiedni staż firmy może ułatwić uzyskanie kredytu czy dotacji. Często wymagany jest wręcz w celu wzięciu udziału w przetargu.

Odpowiednie wyposażenie

Gotowe spółki mogą posiadać także różnego rodzaju licencje oraz być wyposażone w odpowiednie decyzje, koncesje czy zezwolenia. Dzięki temu przedsiębiorca zwolniony jest z konieczności uzyskiwania ich na własną rękę i ponownie – oszczędza na czasie.

Czyste spółki z o.o. kupisz w McCarthy & Taggart Group

Wady gotowej spółki

Niepewność transakcji

Na rynku istnieje obecnie mnóstwo ofert sprzedawców gotowych spółek. Decydując się na kupno gotowej spółki, należy być bardzo ostrożnym, ponieważ łatwo jest dać się oszukać. Niektóre firmy oferują sprzedaż podmiotów, które skupują z rynku, a tylko odsprzedają je jako czyste podmioty. Nie możemy mieć wtedy pewności, że spółka faktycznie nie ma żadnych zobowiązań, gdyż nie wiemy, czy pierwotny właściciel nie zataił jakiejś informacji. Niebezpieczne jest zatem kupno gotowej spółki z niesprawdzonego źródła, np.: od osoby prywatnej nie zajmującej się tym zawodowo.

Konieczność dokonania zmian

Niestety nie ma możliwości wyeliminowania wszystkich spraw formalnych. Konieczne będzie wprowadzenie pewnych zmian w KRS. Zmiany mogą dotyczyć nazwy spółki, rodzaju PKD, kwestii dotyczących wspólników spółki. Dokonanie zmian trwa od kilku dni do dwóch tygodni, ponieważ tyle czasu ma sąd na rozpatrzenie wniosku. Nowy zarząd może jednak reprezentować spółkę już od momentów zakupu udziałów i podpisania protokołu z nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników w celu jego powołania.

Takie wady łatwo można jednak zniwelować. Kupując spółkę ze sprawdzonego źródła – od profesjonalnej firmy możemy zredukować ryzyko niepewnej transakcji do minimum. Także poprzez pełny odpis spółki z KRS, sprawdzimy jej historię własnościową. Można więc śmiało stwierdzić, że dla przedsiębiorców, dla których liczy się szybkość działania lub odpowiedni staż spółki, transakcja kupna gotowej spółki nie ma wad. W związku z tym usługę tą można polecić szczególnie tym, którzy startują w przetargach lub ubiegają się o kredyt lub dotację. Jednak nie tylko. Kupno gotowej spółki to dobre rozwiązanie także dla tych, którzy boją się żmudnego procesu rejestracji, a są gotowi na natychmiastowe prowadzenie działalności. Zakup gotowej spółki to rozwiązanie, z którego skorzystać może każdy podmiot gospodarczy.

Sprawdź ofertę spółek na sprzedaż w McCarthy & Taggart Group

SłabyPrzeciętnyDobryBardzo dobryDoskonały! (6 votes, average: 4,83 out of 5)

Sprawdź jak możemy Ci pomóc w rozwijaniu firmy

Przemysław Boruch

Dyrektor Zarządzający

Wypełnij - odpowiemy błyskawicznie

Oświadczam że zapoznałem się z polityką prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzaniem moich danych osobowych na warunkach i w celach w niej określonych.więcej

Dane będą wykorzystane wyłącznie do kontaktu w sprawie usług.