Jakie korzyści niesie ze sobą kupno „gotowej spółki”?

poniedziałek, 3 Sierpień 2015 w kategorii Spółka z o. o., Gotowe spółki

Jeżeli zastanawiasz się, czy kupno „gotowej spółki” jest dla Ciebie, przeczytaj poniższy artykuł. Przedstawiamy zalety takiego rozwiązania, które mamy nadzieję, rozwieją Twoje wątpliwości.

Pełne uposażenie

Kupując gotową spółkę, otrzymujemy podmiot gospodarczy, który funkcjonuje na podstawie podpisanej już notarialnie umowy oraz jest zarejestrowany w KRS. Posiada NIP, REGON, a także jest zarejestrowany jako płatnik VAT i VAT-UE. Podmiot ten ma prowadzoną dokumentację księgową oraz składane niezbędne deklaracje i sprawozdania. Podsumowując, gotowa spółka to w pełni ukształtowany podmiot prawny.

Szybkość transakcji

Kupno gotowej spółki pozwala rozpocząć prowadzenie działalności praktycznie od zaraz. Po podpisaniu umowy sprzedaży udziałów u notariusza i powzięciu uchwały o zmianie zarządu, można już reprezentować spółkę na zewnątrz i podpisywać umowy w jej imieniu. Czas w biznesie jest niezwykle istotny. Jeżeli posiadasz dobry pomysł na prowadzenie działalności, warto przystąpić do jego natychmiastowej realizacji.

Koszty

Wydaje się, że koszt zakupu gotowej spółki (od ok. 3500 zł) jest wyższy niż koszt jej rejestracji. Jednak samodzielne przebrnięcie przez procedurę rejestracji spółki może być trudne. Gdy zdecydujemy się na skorzystanie z pomocy profesjonalnych pełnomocników przy rejestracji, trzeba będzie doliczyć ich wynagrodzenie (koszt rejestracji w KRS, koszt sporządzenia umowy w formie aktu notarialnego, koszty rejestracji VAT(opcjonalnie) + wynagrodzenie dla pełnomocników). Zatem koszty mogą być porównywalne z kosztami zakupu gotowej spółki, a tak otrzymujemy gotowy do użytku „produkt”, a także pomoc przy dopełnieniu czynności związanych ze zgłoszeniem w KRS dokonanych w spółce zmian.

Mała ilość formalności

Decydując się na kupno gotowej spółki, omijamy szereg formalności związanych z założeniem spółki. Nie musimy obawiać się, że popełnimy błąd, wypełniając niezbędne do złożenia w KRS formularze, co wydłuża czas oczekiwania na decyzję o rejestracji podmiotu. Jeżeli zamierzamy być płatnikiem VAT, musimy również pamiętać o złożeniu odpowiednich dokumentów w Urzędzie Skarbowym. W przypadku kupna gotowej spółki poza podpisaniem umowy sprzedaży udziałów u notariusza pozostaje jeszcze tylko złożenie w KRS dokumentów potwierdzających dokonanie zmian w spółce. Zarówno przygotowaniem, jak i złożeniem niezbędnych dokumentów w KRS może zająć się podmiot sprzedający nam gotową spółkę. Wszystkie potrzebne dokumenty podpiszemy już podczas wizyty u notariusza.

Szeroki wachlarz możliwości

Korzystając z usług profesjonalnej firmy przy zakupie gotowej spółki, możemy również skorzystać z możliwości zakupu tzw. spółki „z historią”. Spółki takie nie prowadziły działalności operacyjnej, ale dzięki temu, że mają już historię w KRS czy US, ułatwione będzie uzyskanie leasingu, dotacji czy wzięcie udziału w przetargu. Zaletą zakupu gotowej spółki jest także możliwość wyboru podmiotu, który wyposażony już jest w odpowiednie decyzje, licencje, koncesje czy zezwolenia. Jeżeli zatem chcielibyśmy rozpocząć działalność gospodarczą, do której wymagana jest odpowiednia decyzja, kupno gotowej spółki pozwoli ominąć wszelkie formalności związane z pozyskaniem konkretnego pozwolenia, co znacznie przyspieszy rozpoczęcie działalności.

Inne usługi „od ręki”

Firmy zajmujące się sprzedażą gotowych spółek nierzadko oferują także dodatkowe usługi. Proponują możliwość skorzystania z usługi wirtualnego biura, rozwiązując tym samym problem poszukiwania miejsca siedziby spółki, prowadzenie obsługi księgowej czy prawnej, a nawet pomoc podatkową. Jak wynika z powyższego, decydując się na zakup gotowej spółki, otrzymujemy nie tylko w pełni ukształtowany podmiot prawny, ale także „pod jednym adresem” możliwość skorzystania z pełnego pakietu usług dodatkowych. Zaoszczędzamy w ten sposób czas i nerwy oraz zyskujemy możliwość pełnego skupienia się na prowadzonej działalności.

Informacje przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu zapisów art. 66. Kodeksu Cywilnego (Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.) i nie dotyczą sprzedaży podmiotów, o których mowa w art. 151 KSH (Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych).

SłabyPrzeciętnyDobryBardzo dobryDoskonały! (2 votes, average: 5,00 out of 5)

Sprawdź jak możemy Ci pomóc w rozwijaniu firmy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysław Boruch

Dyrektor Zarządzający

Wypełnij - odpowiemy błyskawicznie

Oświadczam że zapoznałem się z polityką prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzaniem moich danych osobowych na warunkach i w celach w niej określonych.więcej

Dane będą wykorzystane wyłącznie do kontaktu w sprawie usług.