Kupno spółki z o.o. w 5 krokach

piątek, 21 Sierpień 2015 w kategorii Spółka z o. o., Gotowe spółki

Jeśli decydujesz się na kupno gotowej spółki, pamiętaj, żeby skorzystać z usług profesjonalnej, zajmującej się tym zawodowo firmy.

Chcesz wiedzieć, jak wygląda procedura zakupu gotowej spółki? Przeczytaj poniższy artykuł.
Przypomnijmy tylko, że gotowa spółka jest w pełni ukształtowanym podmiotem gospodarczym, gotowym do prowadzenia działalności, posiada nadany numer NIP i REGON oraz jest zarejestrowana do VAT (opcjonalnie do VAT-UE).

Zebranie informacji

Pierwszy etap to kontakt z Klientem. Osoba, która chce kupić gotową spółkę, musi przygotować następujące informacje: nazwę spółki (jeżeli chce ją zmienić), dane wspólników, dane członków zarządu, procentowy podział udziałów w spółce, sposób reprezentacji czy miejsce siedziby spółki oraz jej adres. Powinna również zastanowić się nad wysokością kapitału zakładowego (istnieje możliwość jego podwyższenia) czy zakresem działalności.

Przygotowanie dokumentów

Po otrzymaniu informacji od Klienta następuje przygotowanie wszelkich dokumentów potrzebnych do zgłoszenia w KRS wskazanych przez Klienta zmian. Mowa tutaj o formularzach wymaganych przez Sąd rejestrowy, a także niezbędnych uchwałach czy oświadczeniach. Ponadto przygotowuje się dokumentacją księgową spółki, by Klient miał pewność, że kupuje niezadłużony podmiot, który nigdy nie prowadził działalności gospodarczej (jeżeli jest to czysta gotowa spółka).

Wizyta u notariusza

Kolejnym etapem jest umówienie spotkania u notariusza. Przy kupnie gotowej spółki jest to czynność niezbędna, ponieważ zgodnie z art. 180 k.s.h. dla zbycia udziałów w spółce z o.o. zastrzeżona jest forma pisemna z podpisami notarialnie poświadczonymi. U notariusza następuje również podpisanie przez Klienta przygotowanych dokumentów. Niekiedy pojawi się również konieczność dokonania zmiany umowy spółki (np.: w przypadku zmiany nazwy spółki) i podpisania aktu notarialnego.

Złożenie dokumentów w KRS

Po przeprowadzeniu powyższej procedury dokumenty zostają złożone w imieniu Klienta w Sądzie rejestrowym, a w razie konieczności także w Urzędzie Skarbowym. Na koniec pozostaje już tylko oczekiwać na dokonanie zmian w KRS. Jednak pamiętajmy, że już od momentu sprzedaży udziałów i powzięcia uchwały o zmianie zarządu nowi członkowie mogą reprezentować spółkę na zewnątrz i podpisywać umowy w jej imieniu.
Jak widać powyżej, procedura zakupu gotowej spółki jest procesem szybkim i niewymagającym dużego zaangażowania Klienta. Cały proces zajmuje nie więcej niż 2 dni.

SłabyPrzeciętnyDobryBardzo dobryDoskonały! (2 votes, average: 5,00 out of 5)

Sprawdź jak możemy Ci pomóc w rozwijaniu firmy

1spolka-z-o-o

Przemysław Boruch

Dyrektor Zarządzający

Wypełnij - odpowiemy błyskawicznie

Oświadczam że zapoznałem się z polityką prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzaniem moich danych osobowych na warunkach i w celach w niej określonych.więcej

Dane będą wykorzystane wyłącznie do kontaktu w sprawie usług.