Czym się kierować kupując gotową spółkę?

środa, 21 Marzec 2018 w kategorii Spółka z o. o., Gotowe spółki

Chcesz rozpocząć działalność gospodarczą, ale wahasz się pomiędzy założeniem spółki a kupnem gotowej? Poniżej przedstawiamy 5 powodów, dla których warto wybrać gotową spółkę.

Gotowa spółka jest dobrym rozwiązaniem dla…

…tych, dla których cenny jest czas

Rejestracja spółki drogą tradycyjną może obecnie zająć od 4 do nawet 6 tygodni. Istnieje również opcja rejestracji spółki przez Internet, która powinna zająć nie więcej niż 24 h, ale niestety możliwości ingerencji w treść umowy takiej spółki są bardzo ograniczone.

Ile natomiast trwa kupno gotowej spółki? Doświadczone firmy w ciągu kilku godzin od pierwszego kontaktu i przesłania niezbędnych danych są w stanie przygotować dokumenty potrzebne do kupna udziałów gotowej spółki i umówić wizytę u notariusza. Przedsiębiorca, który staje się jedynym właścicielem gotowej spółki, może rozpocząć działalność natychmiast po zakupie.

W sytuacji zatem, gdy przedsiębiorca potrzebuje gotowej spółki na konkretny dzień (np. w celu podpisania ważnego kontraktu) i w związku z tym nie może sobie pozwolić na jakiekolwiek opóźnienia spowodowane np. błędem popełnionym podczas rejestracji spółki, gotowa spółka jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem.

…tych, którym zależy na rejestracji do VAT

Doświadczone firmy oferują gotowe spółki już zarejestrowane (a nie dopiero zgłoszone) do VAT, a nawet VAT UE. Dowiedz się jak rozpoznać różnicę między zgłoszeniem, a zarejestrowaniem spółki do VAT. Dlaczego zarejestrowanie gotowej spółki do VAT jest tak istotne? Czy nie można w prosty sposób zgłosić własnej spółki jako płatnika VAT? Każdy nowy podmiot ubiegający się o zarejestrowanie do VAT podlega kontroli urzędu skarbowego, który sprawdza czy dana spółka naprawdę istnieje pod wskazanym w zgłoszeniu adresem. Niby nic wielkiego, ale może zdarzyć się sytuacja, w której urzędnik zwizytuje miejsce naszej działalności akurat wtedy, gdy wyjdziemy z biura/mieszkania, a nie zdążyliśmy jeszcze zatrudnić pracowników. Jeżeli nie istnieją inne oznaki prowadzenia działalności w danym miejscu, urzędnik może odmówić rejestracji do VAT albo wydłużyć kontrolę. Przez ten czas przedsiębiorcy trudno będzie rozpocząć współpracę z firmami, które wymagają by kontrahent był VAT-owcem.

Kupując gotową spółkę, całą tę procedurę mamy już za sobą. Gotowe spółki często posiadają adres w tzw. „wirtualnym biurze”, co oznacza, że mają podpisane umowy najmu z firmą, która udostępnia określoną część powierzchni swojego biura Twojej firmie, a także odbiera za Ciebie telefony, korespondencję. Przeczytaj więcej na temat wad i zalet wirtualnego biura. To wystarcza urzędowi skarbowemu.

…tych, którzy nie lubią formalności

Przedsiębiorca, który podjął decyzję o założeniu własnej spółki, staje przed zadaniem wypełnienia formularzy KRS w celu rejestracji spółki w rejestrze przedsiębiorców. I wtedy może okazać się, że brak mu doświadczenia i wiedzy, a wypełnienie dokumentów zabiera zbyt dużo czasu. Poza tym bardzo łatwo o pomyłkę przy ich wypełnianiu. Do tego dochodzi jeszcze obowiązek uiszczenia wielu opłat związanych z rejestracją spółki.

Kupując gotowe spółki, formalności związane z rejestracją spółki przedsiębiorca ma już sobą. Nie ma potrzeby chodzenia po urzędach oraz czekania na ich decyzje. Przedsiębiorca zyskuje czas na inne ważne kwestie związane z prowadzoną działalnością.

…tych, którzy potrzebują spółki ze stażem

W ofercie firm zajmujących się sprzedażą gotowych spółek znajdują się również spółki „z historią”. Wśród nich są m.in. spółki, które zarejestrowane zostały w KRS, w zależności od potrzeb, 6, 12 czy nawet 24 miesiące wcześniej, ale wciąż pozostają spółkami „czystymi” tj. nie prowadziły działalności operacyjnej i nie wypracowały obrotu.

Dzięki kupnie gotowej spółki przedsiębiorca zyskuje w kwestiach wizerunkowych. Im spółka dłużej „istnieje” na rynku, tym wzbudza większe zaufanie wśród kontrahentów, klientów, jest bardziej autentyczna. Z kolei spółka założona „od podstaw” to podmiot nowy, bez historii, co może odstraszyć potencjalnych kontrahentów. Gotowej spółce „z historią” łatwiej jest również wystartować w przetargu czy skorzystać z leasingu, gdzie jednym z wymogów stawianym spółkom może być staż.

Dodatkowo informacje o dotacjach unijnych publikowane są często tuż przed naborem wniosków. Szanse na to, że przedsiębiorca zdąży z rejestracją nowej spółki przed zakończeniem naboru, są bardzo nikłe.

…tych, którzy potrzebują wsparcia

Pamiętajmy o tym, że profesjonalne firmy pomogą również w dalszych czynnościach np. w przygotowaniu dokumentów do KRS w celu zmiany nazwy spółki, adresu, składu zarządu. Takie dokumenty profesjonalna firma jest w stanie przygotować już w dniu zakupu spółki.

Poza tym doradcy udzielają wszelkich informacji na temat funkcjonowania spółki, a nawet reprezentują przedsiębiorcę przed urzędami. Firmie, od której przedsiębiorca nabył spółkę może zostawić również obsługę prawno-księgową.

Gotowe spółki powstały po to, by wyeliminować niedogodności związane z rejestracją spółki w KRS. Na kupno gotowych spółek decydują się zarówno przedsiębiorcy dopiero rozpoczynający działalność gospodarczą, jak i przedsiębiorcy doświadczeni. I w jednym i w drugim przypadku kupno gotowej spółki pozwala oszczędzić czas i nerwy.

SłabyPrzeciętnyDobryBardzo dobryDoskonały! (Oceń pierwszy!)

Sprawdź jak możemy Ci pomóc w rozwijaniu firmy

1spolka-z-o-o

Przemysław Boruch

Dyrektor Zarządzający

Wypełnij - odpowiemy błyskawicznie

Oświadczam że zapoznałem się z polityką prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzaniem moich danych osobowych na warunkach i w celach w niej określonych.więcej

Dane będą wykorzystane wyłącznie do kontaktu w sprawie usług.