6 zasad bezpiecznego zakupu gotowych spółek

środa, 14 Marzec 2018 w kategorii Spółka z o. o., Gotowe spółki, Spółka akcyjna

Zamierzasz kupić gotową spółkę, ale nie wiesz z jakiego źródła? Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się, na co zwracać uwagę przy kupnie gotowych spółek.

1. Skorzystaj z usług doświadczonej firmy

W celu dokonania zakupu gotowej spółki powinniśmy udać się do firmy, która zajmuje się sprzedażą gotowych spółek przynajmniej od kilku lat. Ma odpowiednie doświadczenie i weryfikowalną historię działalności.

Ważne!

Gotowe spółki to podmioty zarejestrowane w KRS przez specjalistyczną firmę w celu późniejszego odsprzedania innemu przedsiębiorcy. Dzięki takiemu zabiegowi przedsiębiorca może, niezwłocznie po zakupie gotowej spółki, rozpocząć prowadzenie działalności.

Dlaczego powinniśmy kupować gotowe spółki od doświadczonej firmy? Z uwagi na wszystkie poniższe zagadnienia.

2. Sprawdź, czy gotowa spółka rzeczywiście jest „czysta”

Gotowe spółki mają być, co do zasady, podmiotami czystymi (poza przypadkami gdy potrzebujemy spółki „z historią”, która może posiadać obroty). Oznacza to, że spółki te nie prowadziły działalności, nie mają długów wobec kontrahentów, nie mają zobowiązań wobec US czy ZUS – przynajmniej w założeniu.

Gotowych spółek nie można prześwietlić w 100%, ale wiele kwestii można sprawdzić. Przed zakupem należy poprosić sprzedającego o:

– uzyskanie zaświadczenia o niezaleganiu spółki w podatkach z Urzędu Skarbowego,

– uzyskanie zaświadczenia o niezaleganiu spółki w opłacaniu składek ZUS,

– jak również o roczne sprawozdanie finansowe spółki. Z niego dowiesz się, czy spółka faktycznie nie prowadziła działalności.

Po drugie możemy samodzielnie sprawdzić stan zadłużenia gotowych spółek w takich bazach dłużników jak: KRD, BIK czy BIG.

Ponieważ jednak nie możemy sprawdzić, czy gotowa spółka nie jest np. stroną jakiejś umowy (pożyczki czy innej skutkującej powstaniem zobowiązania po stronie spółki), powinniśmy wymagać, aby w umowie którą podpisujemy ze sprzedawcą (np. w umowie sprzedaży udziałów spółki) znalazły się np. następujące postanowienia:

– spółka nie była i nie jest stroną żadnej umowy,

– spółka nie posiada zobowiązań,

– sprzedający zobowiązuje się uregulować zobowiązania spółki powstałe przed dniem zbycia udziałów (w przypadku ich wystąpienia).

Warto kupować gotowe spółki od doświadczonej firmy, ponieważ doświadczona firma nie pozwoliłaby sobie na składanie fałszywych oświadczeń – ryzykowałaby utratą wyrobionej już renomy albo po prostu już dawno „odpadłaby” z rynku.

3. Sprawdź, czy sprzedawca jest pierwszym właścicielem spółki

Warto również udać się do sądu rejestrowego w celu uzyskania odpisu pełnego z KRS. Dzięki temu sprawdzimy, czy firma, która sprzedaje nam gotowe spółki jest ich pierwszym właścicielem. Jeśli nie, powinniśmy zbadać, od kogo je odkupiła i w jakich okolicznościach. Zdarza się tak, że firmy oferujące sprzedaż gotowych spółek skupują je z rynku za bezcen, a następnie odsprzedają jako czyste podmioty. W takiej sytuacji sprzedawca nie może dać nam gwarancji, że spółka nie posiada zobowiązań, ponieważ pierwotny właściciel może o nich po prostu nie poinformować.

I to jest kolejny powód, dla którego warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która sama rejestruje spółki w celu późniejszej odsprzedaży, a nie skupuje z rynku podmioty z niejasną historią. Gotowe spółki oferowane z drugiej ręki nie są pewnym rozwiązaniem. Z kolei jeżeli założycielem spółki jest renomowana firma, mamy pewność, że zakup będzie bezpieczny.

4. Sprawdź, czy spółka jest zarejestrowana do VAT

Po nowelizacji ustawy o VAT, kwestia zarejestrowania gotowych spółek do VAT może okazać się jedną z najistotniejszych kwestii, które warto sprawdzić przed zakupem. Obecnie rejestracja do VAT nowego podmiotu jest znacznie bardziej utrudniona i czasochłonna. O tym, jakie są przesłanki odmowy rejestracji do VAT przez Urząd Skarbowy, pisaliśmy w artykule pod tym linkiem. Urząd Skarbowy przede wszystkim sprawdza, czy podmiot ubiegający się o rejestrację do VAT istnieje pod adresem wskazanym w zgłoszeniu oraz czy można skontaktować się z osobami, które uprawnione są do reprezentacji podmiotu. Jak się okazuje największym problemem jest jednak czas oczekiwania na wizytę urzędnika, który może wynosić od kilku do nawet kilkunastu tygodni!

Ważne!

Spółka zgłoszona do VAT to nie to samo co spółka zarejestrowana do VAT. Spółka zgłoszona do VAT nie uzyskała jeszcze pozytywnej decyzji naczelnika Urzędu Skarbowego. To, czy spółka jest zarejestrowana do VAT można od niedawna sprawdzić na stronie Ministerstwa Finansów tutaj.

Doświadczone firmy poza rejestracją do VAT oferują także rejestrację gotowych spółek do VAT EU, co jest niezbędne, jeśli przedsiębiorca planuje wewnątrzwspólnotową dostawę/nabycie towarów lub import/eksport usług.

5. Sprawdź, czy spółka ma prowadzoną księgowość

Gotowe spółki, pomimo tego że, co do zasady, są spółkami które nie prowadziły działalności, powinny terminowo składać deklaracje do US i ZUS oraz sprawozdania finansowe do KRS. W przypadku skorzystania z usług doświadczonej firmy, mamy pewność, że księgowość spółek była prowadzona, a co więcej była prowadzona prawidłowo.

6. Sprawdź, czy sprzedawca oferuje pomoc przy dalszych formalnościach

Profesjonalne firmy działają kompleksowo. Dlatego po podpisaniu umowy sprzedaży udziałów (w przypadku gotowych spółek z o.o.) czy nabycia akcji (w przypadku gotowych spółek akcyjnych) oferują pomoc przy przygotowaniu dokumentów, które należy złożyć w sądzie w celu zmiany danych spółki: nazwy spółki, siedziby, adresu, danych członków zarządu czy wspólników.

Specjalistyczna firma oferuje też dalszą pomoc przy obsłudze księgowej gotowych spółek czy obsłudze prawnej.

Kupując gotowe spółki ze sprawdzonego źródła, zyskujemy produkt, który pozwoli nam rozpocząć prowadzenie działalności natychmiast, bez zbędnych formalności. Doświadczona firma zapewni nam gotową spółkę bez długów, zarejestrowaną do VAT, a także zaproponuje dobrze prowadzone usługi księgowe.

SłabyPrzeciętnyDobryBardzo dobryDoskonały! (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Sprawdź jak możemy Ci pomóc w rozwijaniu firmy

1spolka-z-o-o

Przemysław Boruch

Dyrektor Zarządzający

Wypełnij - odpowiemy błyskawicznie

Oświadczam że zapoznałem się z polityką prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzaniem moich danych osobowych na warunkach i w celach w niej określonych.więcej

Dane będą wykorzystane wyłącznie do kontaktu w sprawie usług.