Jak kupić gotową spółkę przez Internet?

środa, 28 Marzec 2018 w kategorii Spółka z o. o., Gotowe spółki

Gotowe spółki stanowią dla przedsiębiorców nie lada ułatwienie, ponieważ mogą rozpocząć działalność natychmiast po ich zakupie. Dziś gotową spółkę można kupić również rejestrując ją przez Internet.

Spółkę można zarejestrować drogą tradycyjną lub przez Internet. Obecnie portal dostępny na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości (S24) daje możliwość założenia przez Internet spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki jawnej i spółki komandytowej. Jeżeli zamierzałeś rozpocząć prowadzenie działalności w jednej z powyższych form, rozważ założenie jej przez Internet. Tym bardziej, że nie musisz robić tego samodzielnie – możesz zwrócić się z takim zleceniem do firmy profesjonalnie zajmującej się sprzedażą gotowych spółek.

W jaki sposób możliwe jest kupno gotowej spółki online? Otóż profesjonalni doradcy przeprowadzą Cię przez cały proces rejestracji nowej spółki w systemie S24, a jedyne co będziesz musiał zrobić to podpisać za pomocą profilu zaufanego ePUAP wygenerowane przez doradcę dokumenty podczas spotkania w biurze firmy. Poniżej przedstawiamy, jak zrobić to krok po kroku:

1.Znajdź firmę profesjonalnie zajmującą się sprzedażą gotowych spółek

O tym, czym się kierować w wyborze firmy oferującej sprzedaż gotowych spółek, pisaliśmy w artykule pod tym linkiem. Z perspektywy rejestracji spółki przez Internet ważne jest to, by firma miała odpowiednie doświadczenie i historię działalności, a przede wszystkim by oferowała pomoc w załatwianiu dalszych formalności tj. rejestracji do VAT, znalezieniu dobrej księgowej czy dokonaniu zmian danych spółki w KRS.

2.Załóż profil zaufany ePUAP

Aby skorzystać z funkcjonalności portalu S24, potrzebujesz profilu zaufanego ePUAP. ePUAP to narzędzie, dzięki któremu możesz potwierdzać swoją tożsamość w Internecie – służy jako twój elektroniczny podpis. A podpis będzie Ci potrzebny do podpisania umowy spółki i potwierdzenia wniosku do KRS, który wypełni za Ciebie wybrana firma. Jeżeli nie posiadasz profilu ePUAP, będziesz musiał go założyć. Możesz to zrobić bez wychodzenia z domu – za pomocą internetowego konta bankowego albo przez Internet, ale za potwierdzeniem w urzędzie lub banku. Profil zaufany muszą mieć wszyscy wspólnicy spółki oraz członkowie zarządu. Płatną alternatywą dla profilu zaufanego jest bezpieczny kwalifikowany podpis elektroniczny.

3.Zastanów się, czego potrzebujesz

Wybór formy prowadzenia działalności to nie wszystko. Gdy skontaktujesz się z wybraną przez siebie firmą, powinieneś również wiedzieć jaką nazwę będzie miała Twoja spółka, kto będzie w zarządzie, czy będziesz jedynym wspólnikiem, czym się będziesz zajmować oraz jaki będzie zarys umowy spółki. Treść umowy zostanie wygenerowana według ministerialnego wzorca, warto mieć jednak pewną koncepcję tego, co chcemy w niej zawrzeć.

4.Załóż konto w systemie eKRS

Następnie należy założyć konto w systemie eKRS tj. na portalu S24. Doradcy mogą zrobić to za Ciebie – poproszą Cię jedynie o potwierdzenie założenia konta profilem ePUAP. Nie wymaga się, by wszyscy wspólnicy posiadali konto w systemie eKRS. Wystarczy, że złożą w odpowiednim momencie podpisy z konta osoby, która podjęła proces rejestracji spółki.

5.Poproś profesjonalną firmę o wypełnienie dokumentów

W następnym kroku profesjonalny doradca sporządzi umowę spółki za pomocą formularza znajdującego się w systemie teleinformatycznym, w oparciu o przekazane przez Ciebie informacje. W toku procesu doradca wskaże: nazwę spółki, dane wspólników, siedzibę spółki, przedmiot działalności, dane członków zarządu a także wybierze zapisy, które znajdą się w umowie spółki poprzez zaznaczenie odpowiednich wariantów. Po wypełnieniu stosownych pól wspólnicy podpisują umowę poprzez użycie profilu ePUAP (chyba że posiadają podpisy elektroniczne). Następnie doradca stworzy dodatkowe dokumenty przez Internet tj. oświadczenie o wniesieniu kapitału czy listę wspólników, o których podpisanie za pomocą profilu ePUAP poprosi członka zarządu spółki. Stworzenie umowy wraz z dokumentami towarzyszącymi wygeneruje wniosek o rejestrację spółki do KRS, który wymaga uzupełnienia, a następnie również podpisu. Wniosek, po uiszczeniu stosownej opłaty w wysokości 350 zł (plus opłata manipulacyjna 0,39 zł), zostaje przesłany do właściwego Sądu. W terminie 24h od dnia złożenia wniosku zostaje zarejestrowana spółka.

6.Pamiętaj o dalszych formalnościach

Profesjonalna firma pomoże nam również przy dopełnieniu pozostałych formalności tj. przy rejestracji spółki jako czynny podatnik VAT w Urzędzie Skarbowym czy opłaceniu PCC od kapitału zakładowego, jak również zaoferuje dalszą pomoc przy obsłudze księgowej spółki czy obsłudze prawnej.

Przeprowadzenie zakupu spółki poprzez jej rejestrację przez Internet możliwe jest bez większego wysiłku. Wystarczy, że wszystkie formalności pozostawi się w rękach profesjonalnego doradcy, który przeprowadzi nas przez proces rejestracji spółki.

SłabyPrzeciętnyDobryBardzo dobryDoskonały! (Oceń pierwszy!)

Sprawdź jak możemy Ci pomóc w rozwijaniu firmy

1spolka-z-o-o

Przemysław Boruch

Dyrektor Zarządzający

Wypełnij - odpowiemy błyskawicznie

Oświadczam że zapoznałem się z polityką prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzaniem moich danych osobowych na warunkach i w celach w niej określonych.więcej

Dane będą wykorzystane wyłącznie do kontaktu w sprawie usług.