NSA rozstrzygnął spór z Urzędami Skarbowymi o Wirtualne Biura

piątek, 10 października 2014 w kategorii Założenie spółki z o. o.

Usługa wirtualnego biura staje się obecnie coraz bardziej popularna wśród osób prowadzących działalność gospodarczą. Polega ona na udostępnieniu adresu do celów rejestrowych i korespondencyjnych z obsługą poczty, telefonów i szeregiem usług dodatkowych Pozwala to zredukować koszty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą dzięki oszczędnościom na wynajmie fizycznego biura, pracownikach i rachunkach.

Niestety niektórym Urzędom Skarbowym zdarzało się odmawiać nadania numeru NIP spółkom, które posiadają wirtualny adres. Na początku nie było z tym absolutnie żadnych problemów. Urzędy Skarbowe traktowały nadanie numeru NIP jako czynność materialno-techniczną i nadawały go każdemu, kto się po nie zgłosił. Niestety, już od dłuższego czasu przedsiębiorcy korzystający z usługi wirtualnego biura mają problemy z nadaniem numeru NIP. Urzędy Skarbowe tłumaczą, że sposób korzystania przez Spółkę z takiego lokalu wyklucza realną możliwość wykonywania w tym miejscu zarządu spółką, w tym podejmowania istotnych decyzji dotyczących zarządzania spółką czy wykonywania zadań administracyjnych.  Urzędy Skarbowe wskazują również, że w takich przypadkach nie może być efektywnie przeprowadzona kontrola skarbowa.

Opierając się na przepisach prawa, należy zaznaczyć, że Urzędy Skarbowe mają co do zasady obowiązek nadania numeru NIP. Przepisy dopuszczają kilka sytuacji, w których można odmówić nadania numeru NIP, ale są to sytuacje absolutnie wyjątkowe (m.in.: w przypadku braku możliwości ustalenia tożsamości lub istnienia podmiotu czy stwierdzenie, że zgłoszenie identyfikacyjne nie spełnia określonych wymogów– art. 8c ustawy o NIP). Odmowa nadania numeru NIP spółce, która wskazuje adres wirtualnego biura jako swój adres rejestracyjny czy adres miejsca prowadzenia działalności jest zatem bezprawna.

Potwierdza to wyrok WSA w Krakowie z 31 października 2013 r. (I SA/Kr 1450/13), w którym Sąd podnosi, że dla rozstrzygnięcia sprawy o nadaniu numeru NIP bez znaczenia powinny być okoliczności możliwych do wystąpienia trudności organów administracji w kontakcie ze Spółką czy utrudnienia w przeprowadzeniu zgromadzenia wspólników. Poza tym spółka potrzebuje przecież właściwego adresu do odbioru korespondencji w razie postępowania procesowego z organem podatkowym.

Co najistotniejsze, dnia 5 sierpnia 2014 roku zapadł wyrok, który może okazać się wyrokiem przełomowym (sygn. akt II FSK 3549/13). Stanowisko w sprawie nadania numerów NIP spółkom korzystającym z usługi „wirtualnego biura” zajął bowiem NSA, który całkowicie nie zgodził się z postępowaniem Urzędów Skarbowych. Stwierdził, że organ podatkowy nie ma prawa odmówić nadania NIP przedsiębiorcy korzystającemu z usługi „wirtualnego biura”. NSA zaznaczył, że nadanie numeru NIP jest postępowaniem rejestracyjnym. Organy podatkowe nie mogą odmawiać nadania numeru NIP z powodu twierdzenia, że nie ma możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w wirtualnym biurze, ponieważ postępowanie to nie daje możliwości badania, czy tak w istocie jest. Organy podatkowe nie powinny traktować tego postępowania jak postępowanie o udzielenie zezwolenia. Sąd podkreślił, że postępowanie o nadanie NIP nie może stać się narzędziem ograniczania swobody działalności gospodarczej. Co więcej, NSA uznał, że adres wskazany przez przedsiębiorcę w przedmiotowej sprawie w żadnym razie nie był adresem fikcyjnym, ponieważ przedsiębiorca posiada udokumentowane prawo do lokalu w postaci umowy najmu wirtualnego biura. Ponadto spółka zarejestrowała również swoją działalność pod wskazanym adresem w KRS. Wyrok ten powinien raz na zawsze rozstrzygnąć spór o wirtualne biura pomiędzy Urzędami Skarbowymi a przedsiębiorcami.

Sprawdź ofertę wirtualnego biura w McCarthy & Taggart Group

Informacje przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu zapisów art. 66. Kodeksu Cywilnego (Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.) i nie dotyczą sprzedaży podmiotów, o których mowa w art. 151 KSH (Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych).

[ssba]
SłabyPrzeciętnyDobryBardzo dobryDoskonały! (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Sprawdź jak możemy Ci pomóc w rozwijaniu firmy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysław Boruch

Dyrektor Zarządzający

Wypełnij - odpowiemy błyskawicznie

Oświadczam że zapoznałem się z polityką prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzaniem moich danych osobowych na warunkach i w celach w niej określonych.więcej

Dane będą wykorzystane wyłącznie do kontaktu w sprawie usług.